Köydeki vatandaşların topladığı meteor parçalarını satmak için İstanbul'a götüren Metin Ergün, istedikleri fiyatın verilmemesi üzerine geri döndü. Ergün: "İlk günlerde 642 gramlık taşa Ruslar 25 bin, ABD'liler 30 bin dolar verdi. Daha pahalı olduğunu düşündüğüm için inat edip satmadık. Şu anda taşlar elimizde kaldı"

Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne geçen yıl 2  Eylülde düşen ve değerli olduğu iddiaları üzerine toplanan meteor parçaları,  vatandaşın elinde kaldı.

Sarıçiçek köyüne düşen göktaşı parçalarını bulup satanların yüksek  gelir elde ettiğine ilişkin haberler üzerine zenginlik hayali kuran bazı  vatandaşlar, aylarca köyün kırsalında gece gündüz demeden yaptığı arama  çalışmaları sonucunda çeşitli miktarlarda meteor parçası bulmayı başardı. Ancak,  buldukları meteor parçalarına ilk günlerde yurt dışından gelen taliplilere  gramını 60 dolardan satan köylülerin kimileri ise daha yüksek fiyat umuduyla  satışını yapmadı. Aradan geçen süre zarfında alıcılar azalırken, alıcı gibi  davranan bazı kişiler de taşlardan numune aldıktan sonra ortadan kayboldu.
Bu gelişmeler üzerine Metin Ergün, köyde toplanan taşların bir  kısmının satışını yapmak üzere İstanbul'a gitti. Ancak istedikleri fiyata alıcı  bulamayan ve bazı kişilerin kendisini dolandırması üzerine Ergün, taşları alıp  geri döndü. Ergün, AA muhabirine ilk başlarda buldukları taşların satışını yaparak  iyi gelir elde ettiklerini söyledi. Yakınları ve arkadaşlarına ait 2 kilo 500 gram taşı İstanbul'a  götürdüğünü ve satamadan geri döndüğünü anlatan Ergün, "Meteor parçaları düştüğü  ilk günlerde 642 gramlık taşa Ruslar 25 bin, ABD'liler 30 bin dolar verdi. Daha  pahalı olduğunu düşündüğüm için  inat edip satmadık. Şu anda taşlar elimizde  kaldı" ifadelerini kullandı.

Numune alma bahanesiyle dolandırıyorlar
Bingöl'deki vatandaşlar tarafından 15 kilogram meteor parçası  toplandığını ifade eden Ergün, bazı kişilerin numune alma bahanesiyle kendilerini  dolandırdığını söyledi. Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi telefonla arayıp 'Taşı İstanbul'a getirin, satın alacağız.'  diyorlar. 1 kilo 500 gram tek parça taşı olan kişiyi çağırıp numune alma  bahanesiyle taşı 3 parçaya böldüler. Bize uçak biletimizi aldılar, bunun üzerine  İstanbul'a taşı götürdüm. Taştan 20-30 gramlık bir numune alıp, 'Analiz edip sana  getireceğim' deyip kayıplara karışıyorlar. Dolandırıcılar şimdiye kadar numune  alma bahanesiyle 300 gram taş çaldı."

Elinde taşı olan vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkatli  olmalarını isteyen Taş, Bingöl'e düşen taşların kurulacak bir müzede  sergilenmesinin kentin tanıtımı açısından büyük bir fırsat olacağını aktardı.  Köylülerin taşın kilogramını 30 bin dolardan satmak istediğini dile  getiren Ergün, "Bingöl'de, Sarıçiçek meteoritlerinin sergilendiği bir müze  açılmasını istiyoruz. Köylüler, müze için taşlarını daha ucuza vermeye hazırlar"  dedi.