İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ortak katılımlarıyla Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayda, TOBB yetkililerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok da yer aldı. Burada açılış konuşmasını yapan Bakan Soylu, trafik güvenliği kapsamında birçok çalışmaya imza attıklarını söyledi. “Bizim amacımız ceza yazmak değil” diyen Soylu aldıkları tedbirleri şöyle sıraladı:
- Artık bir ağacın altına veya bir kavşağa saklanmış tuzak radar uygulamasını kaldırdık. Şurada radar vardır diye uyarılarımızı koyacağız.
- Çocuk koltuğu kullanımı denetimlerinin yanı sıra hem ön hem de arka koltukta kemer takma denetimi yapılacak.
- İlk defa geçtiğimiz bayram başlatılan maket trafik aracı bayram dışında da devam edecek.
- Tarım işçilerini taşıyan araçların etkin denetimi sağlanacak. 
- Yaz ve kış trafik denetim genelgeleri hazırlanacak. 
- Kaza kara noktaları tespit edilecek. 
- Trafik kazalarına en çok karışan ve tespit edilen 10 bin sürücü içerisinden bin sürücüye eğitim verilecek. 
- Cep telefonu kullanım yasağı 8 kat artırılacak. 
- Yaka kamerası kayıt cihazı kullanımı yaygınlaştırılacak. 
- Kırmızı ışık ihlâllerinde para cezasıyla birlikte ihlâlin tekrarı hâlinde belgenin geçici süreyle geri alınması yaptırımı getirilecek. 
- Kimse emniyet şeridinden geçemeyecek.
- Otobüs, kamyon, çekici ve belli bir tonajın üzerindeki kamyonetlerde, gaza basılsa bile aracın belli bir hızın üzerine çıkamayacağı bir sistem getiriyoruz.