Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1800'lü yıllarda gemilere yol  göstermek amacıyla Fransızlar tarafından inşa edilen Muğla'nın Marmaris  ilçesindeki Kadırga Burnu Feneri'nin bekçiliğini 200 yıl boyunca Baskın ailesi yaptı.

Baskın ailesinin son temsilcisi ''Thomas Dayı'' ve ''Fenerci Dursun''  lakaplarıyla anılan Dursun Muharrem Baskın, 2 asırdır devam eden aile mesleğinin  son Deniz Feneri bekçisi.

Deniz fenerlerinin 2008 yılında güneş enerjisiyle çalışmaya  başlamasıyla emekli olan Muharrem Baskın, doğup büyüdüğü fenerden ayrılmakta  zorlanıyor. Baskın kara yoluyla ulaşımı bulunmayan Kadırga Koyu'ndaki fenere zaman zaman gelerek vakit geçiriyor, eski günlerini yad ediyor.

Fenerin son bekçisi, 9 yıl önce emekli olan Dursun Muharrem Baskın, AA  muhabirine, ömrünün geçtiği feneri anlattı.

Kadırga Burnu Deniz Feneri yapılınca iyi bir denizci olan dedesi Salih Baskın'a gemileri yönlendirmesi için teklifte bulunulduğunu belirten Baskın,  dedesinin göreve başlayınca da fenerin içindeki lojmana yerleştiğini, babasının  da burada dünyaya geldiğini söyledi. Dursun Muharrem Baskın, şunları dile getirdi:

BABAM BEKİR BASKIN FENERİN LOJMANINDA DÜNYAYA GELMİŞ

"O zamanlarda denizcilikten anlayan kişi sayısı azmış. Bu yüzden o  tarihte Osmanlı toprağı olan Rodos Adası'ndan dedemi çağırmışlar, hem iyi para  vermişler hem de lojmanda kalma hakkı. Dedem bu teklifi kabul etmiş. Kendisi  ölene kadar mesleğini devam ettirmiş. Babam Bekir Baskın fenerin lojmanında  dünyaya gelmiş. Tabii şartlar çok zor, sandal ile 8 mil açığa kürek çekerek  geliyorlar.  Yiyecek içecek malzemeleri devlet tarafından yılda birkaç kez  getiriliyor. Dedem öldükten sonra babam görevi devralmış ve fener bekçiliği yaparken annem ile evlenmiş. Annem bu fenere gelin gelmiş. Ben de bu fenerde  dünyaya gözlerimi açmışım. Babamdan sonra da 1982 yılında ben fener bekçiliğini devraldım. 2008 yılına kadar bekçilik yaptım. Kadırga Koyu'nda yalnız başıma 26  yılım geçti. 2008 yılında ise deniz fenerleri güneş enerjisiyle çalışmaya  başlayınca mecburen emekli oldum. Ama bu meslekten kolay vazgeçilmiyor. Denizde  geçen bir ömürden sonra hep denizi özlüyorum."

Zaman zaman feneri ziyaret eden 2 asırlık ailenin son temsilcisi  Dursun Muharrem Baskın, şimdilerde ise Marmaris'te yaşıyor.

Atıl vaziyetteki gemilerin onarımını yaparak vaktini geçiren Baskın, öldüğünde ise doğup büyüdüğü Kadırga Feneri'ne defnedilmek istiyor.