Taliban'ın zaferi sonrası pek çok görevli çareyi kaçmakta bulmuştu. AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Taliban hükümet yetkilileri için 'genel af' ilan etti.

Aynı açıklamada 'işe geri dönün' çağrısına da yer verildi.

Taliban'dan yapılan açıklamada, 'Herkes için genel af ilan edildi... Bu yüzden rutin hayatınıza tam bir güvenle başlamalısınız' ifadelerine yer verildi.

Taliban'ın Kabil'e girmesinin ardından yaşanan panikte, binlerce kişi havaalanına akın etmişti. ABD'nin tahliye uçağına binmeye çalışanlar arbadeye neden olurken, Amerikan askerlerinin açtığı ateşte 5 sivil hayatını kaybetmişti. Onlarca kişi ise uçağın kanatlarına binerek ülkeden kaçmak isetdi. Yüzlerce metreden yere düşen yolcular feci şekilde can vermişti.

Taliban, Kabil'de kontrolü sağladıktan sonra yaptığı açıklamada kadınların güvenliğini garanti etmiş, ülkeden çıkmak isteyenlere izin verileceğini duyurmuştu.

İddia: ABD'li komutan Taliban liderleriyle görüştü İddia: ABD'li komutan Taliban liderleriyle görüştü ABD'li Komutanı General Frank McKenzie'nin, Taliban liderleriyle "tahliye operasyonuna karışmamaları" için yüz yüze geldiği ileri sürüldü.

Taliban Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi! Taliban Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi! Dün akşam saatlerinde Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Taliban'dan kaçış... Binlerce kişi ülkeyi terk etmek için birbirini ezdi Taliban'dan kaçış... Binlerce kişi ülkeyi terk etmek için birbirini ezdi Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban’ın Kabil’e girmesinin ardından birçok ülke tarafından tahliye çalışmaları yürütülürken, binlerce kişi korku ve panikle ülkeyi terk etmek için birbirini ezdi.