Hafta başında küresel risk iştahındaki düşüş küresel hisse senedi piyasalarını derinden etkilemiş ve satışları tetiklemişti. Önceki gün ise ABD 10 yıllık tahvil faizinde görülen düşüş piyasalara nefes aldırmıştı. Bugün ise gözler ABD’ye çevrilmiş durumda. ABD’de Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Uzmanlar ise ABD tüketici enflasyonunun yüzde 8,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

BİDEN’DAN ENFLASYON MESAJI 

Uzmanlar yıllık bazda fiyat enflasyonun hızında yaşanacak hafif bir ılımlılığın ABD Merkez Bankası Fed'in sıkılaşmasına ilişkin korkuları hafifletebileceğini ifade ederken, bu durumun hisse senetlerinin yararına ve ABD doları aleyhine iyimserliğin artabileceğini belirttiler. 

Öte yandan ABD Başkanı Biden Salı gününki konuşmasında, enflasyonla mücadelesinin en önemli konuların başından geldiğini ifade etti. Aynı zamanda Amerikalıların yüksek fiyatlar üzerindeki hayal kırıklığını ve tepkilerini anladığını söyledi. Biden ayrıca tüketici fiyat enflasyonunu düşürmek için Çin ithalatına uygulanan bazı tarifeleri düşürme olasılığını değerlendirdiğini açıkladı. 

DOLAR TIRMANIŞA GEÇTİ 

Fed’in faiz kararından sonra gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu haftalık bazda ABD Doları karşısında değer kaybetti. 5 yıllık risk primi (CDS) 700 seviyesi üzerindeki seyri ile Türk Lirası bu listede ABD Doları karşısındaki en zayıf para birimi olarak yer aldı. Hafta başından beri yükselişe geçen Dolar/Kuru bu sabah itibariyle 15,30 seviyesini aşarak 15,33 liraya kadar yükseldi. Euro/TL ise 16,18 liradan işlem görmekte. 

ONS ALTINDA KAYIPLAR ARTIYOR 

İki gündür düşeşe geçen ons altında kayıp yüzde 2,0’yi aşmış durumda. Bugün ise ABD enflasyon rakamlarına odaklanılmış durumda. Ons altın bu sabah itibariyle 1837 dolardan işlem görmekte. Uzmanlar ise altın fiyatları için 1833 bandı ilk yakın destek bölgesi olarak öne çıkıyor. Bu fiyatın kırılması halinde ise önce 1820 ve ardından 1805 dolar seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenebilecek.

GRAM ALTINDA SON DURUM 

Ons altındaki düşüşe rağmen dolar kurundaki yükselişle toparlanan gram altın değer kazanmaya devam ediyor. Gram altın 11 Mayıs Çarşamba gününe 905 liradan başladı. GCM Yatırım tarafından yapılan analizde gram altın fiyatının kısa vadede 895 – 904 bölgesi üzerinde kalmasının beklentileri pozitif yöne çevirdiği kaydedildi.

PETROLDE YÜKSELİŞ 

Petrol fiyatları ise dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’de Covid-19 vakalarının azalmasıyla yükselişe geçti. Yeni haftaya düşüşle başlayan ABD ham petrolü yeni işlem gününde 100 doların üzerini gördü. Brent petrol de yüzde 2'ye yakın yükselişle 104 dolara geldi.

11 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları: Çarşamba günü altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek, gram ve tam altın kaç TL? 11 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları: Çarşamba günü altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek, gram ve tam altın kaç TL? Altın fiyatlarındaki hareketlilik haftanın üçüncü gününde de devam ediyor. Vatandaşlar altın fiyatlarını yakından takip ederken güncel fiyatlar merak konusu oldu. ABD Merkez Bankasının (FED) yüzde 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Özellikle dolar kurundaki yükseliş altın fiyatlarını da etkiledi. Çeyrek ve gram altın yükselişini sürdürürken ons altın düşüşe geçmiş durumda. Peki 11 Mayıs 2022 altın fiyatları ne oldu? Altın fiyatları yükseldi mi, düştü mü? Gram, çeyrek, tam ve cumhuriyet altını ne kadar, kaç TL? 11 Mayıs Çarşamba günü güncel altın fiyatları…

Altın fiyatlarında hareketlilik! Tam, yarım ve çeyrek altın ne kadar, kaç TL? 10 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları Altın fiyatlarında hareketlilik! Tam, yarım ve çeyrek altın ne kadar, kaç TL? 10 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları Altın fiyatlarındaki hareketlilik haftanın ikinci gününde de devam ediyor. Dolarda yükselişin durmasıyla altında yukarı yönlü hareketler başladı. Ons altın 1863 dolardan işlem görürken, gram altın yüzde 0,65 yükselişle 905 TL’den işlem görüyor. Altındaki hareketlilik ise yatırımcıların gündeminde. Peki altın fiyatları düştü mü, yükseldi mi? Gram altın ne kadar? Çeyrek altın kaç TL? Altın fiyatlarında son durum ne? İşte 10 Mayıs 2022 güncel altın fiyatları…

Dünyanın 45 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak! Karadeniz’de altın değerinde rezerv Dünyanın 45 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak! Karadeniz’de altın değerinde rezerv Karadeniz gazıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, dünyanın ihtiyacını 45 yıl boyunca karşılayacak enerji stokuna sahip olduğunu belirtti. Doğal gaz rezervine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, “Bu daha başlangıç, arkası da gelecek. Büyük bir servetin üzerindeyiz ve Karadeniz'in sahili boyunca büyük enerji yataklarına sahibiz.” ifadelerini kullandı.