Haber Merkezi | ANKARA

24 maddelik teklifle, ev-arsa alım satımında tapu dairelerinde gerçekleştirilen devir işlemleri artık noterler aracılığı ile de yapılabilecek. Taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri ve taşınmaz satış sözleşmeleri noter huzurunda düzenlenebilecek. Teklif ile fiyatları etkileme suçu ile mal veya hizmet satımından kaçınma suçunun cezai müeyyideleri artırılarak, stokçulukla daha etkin mücadele edilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, stokçuluğa verilen hapis cezasının üst sınırı 3 yıla çıkarılıyor. Bu suçu işleyenler ruhsatlı simsar veya borsa tellalı ise ceza ayrıca yarısı oranında artırılıyor ve üst sınır 4,5 yıla çıkarılıyor. Yine, piyasada dalgalanma oluşturacak şekilde fiyatları etkileme suçunu işlemenin cezası da 2 yıldan 3 yıla yükseltiliyor.

Teklife göre, hâkim adaylığı uygulaması kaldırılıyor, bunun yerine hakim-savcı yardımcılığı müessesesi getiriliyor. Hâkim-savcı yardımcılığının süresi 3 yıl oluyor. Hâkim ve savcı yardımcılığı sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar hâkim ve savcı olarak atanacak. Yargıtay, Birinci Başkanlık Kurulu 12 olan asıl üye sayısı 8’e, yedek üye sayısı da 8’den 4’e düşürülüyor. Ayrıca, birinci başkanlık kuruluna seçilecek üyelerin bir seçim dönemi geçmeden yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin sınırlama kaldırılıyor.

24 maddelik 6. Yargı Paketi TBMM Başkanlığı'na sunuldu 24 maddelik 6. Yargı Paketi TBMM Başkanlığı'na sunuldu AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan " 24 maddelik 6. Yargı Paketi teklifimizi meclise sunduk" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni yargı paketini Meclis'e sunacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni yargı paketini Meclis'e sunacağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından düzenlenen programa bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yargı Reformu Strateji Belge’mizi açıkladığımız 30 Mayıs 2019 tarihinden bugüne kadar 5 yargı paketini hayata geçirdik. Yakında meclisimizin taktirine sunacağımız yeni bir yargı paketi ile bu reform zincirine inşallah yeni bir halka daha ekliyoruz. İnsan Hakları Tanzimat Komisyonu’nun hareket kabiliyetini artıracağımız bu paket ile kadınlara yönelik taciz ve takip eylemlerinin cezaları ağırlaştırılacaktır” dedi.