İnterpol tarafından uyuşturucu ticaretinden mavi bültenle aranan ve Türkiye'ye giriş yasağı bulunan Mark Douglas Boudle, Esenboğa Havalimanı'ndan "kabul edilemez yolcu" kapsamında ülkesi Avustralya'ya gönderildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunan Boudle, 10 Temmuz'da KKTC makamlarınca Avustralya'ya sınır dışı edilmek üzere Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirildi.

Ülkesine dönmek istemeyen ve Türkiye'ye giriş talebinde bulunan Boudle, Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amirliğince hakkındaki Türkiye'ye giriş yasağı kararları kapsamında "kabul edilemez yolcu" kapsamına alındı.

KKTC makamlarının Boudle'nin sınır dışı işleminin tamamlanması talebi üzerine İçişleri Bakanlığınca, sınır dışı işlemi için uçuş planları hazırlandı, Avustralya Büyükelçiliği ile koordinasyon sağlanarak vize işlemleri tamamlandı. Ayrıca Boudle'ye eşlik eden KKTC polisinin de pasaport işlemleri sonuçlandırıldı, Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Europol Dairesi Başkanlığınca bu görevlilere refakat eğitimi verildi.

'KABUL EDİLEMEZ YOLCU' OLARAK SINIR DIŞI EDİLDİ

Boudle, 14 Temmuz'da Katar Hava Yollarına ait uçakla KKTC polislerinin eşliğinde sınır dışı edileceği sırada, çıkardığı tartışma nedeniyle uçağa kabul edilmedi. Uyuşturucu ticaretinden aranan Boudle, yeniden yapılan planlamalar doğrultusunda Ankara Esenboğa Hava Hudut Kapısından "kabul edilemez yolcu" kapsamında sınır dışı edilerek ülkesi Avustralya'ya gönderildi.

AVUSTRALYA MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avustralya makamlarınca konuya ilişkin yapılan açıklamada ise Türkiye'nin Boudle'yi sınır dışı etmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, Türk yetkililerin sınır dışına yönelik aldığı bağımsız kararından sonra Boudle'nin bir charter uçuşla Türk yetkililerin refakatinde Darwin'e getirildiği kaydedildi.

Sürecin Türk yetkililer tarafından organize edildiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye iş birliği dolayısıyla teşekkür edildi.

INTERPOL başkanlığı için Çinli aday INTERPOL başkanlığı için Çinli aday Uluslararası Polis Teşkilatı INTERPOL, 89. Genel Kurulunu 161 ülke temsilcisinin katılımı ile İstanbul’da yapıyor. Genel Kurul, başkanlık için üç adayın yarıştığı seçimde yeni yönetimin belirlenmesinin ardından, 25 Kasım’da sona erecek. Adaylar arasında Çinli Hu Bin Chen’in bulunması tartışma konusu oldu.

Erdoğan'ın "FETÖ elebaşını verin" sözlerine Interpol'den cevap Erdoğan'ın "FETÖ elebaşını verin" sözlerine Interpol'den cevap Cumhurbaşkanı Erdoğan, Interpol'ü FETÖ ele başı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili iş birliği yapmamakla suçlamıştı. Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, bu konuyla ilgili açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Interpol'e çağrı: Dayanışma bekliyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Interpol'e çağrı: Dayanışma bekliyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan Interpol 89. Genel Kurulu'na gönderdiği video mesajında, "DEAŞ'a karşı göğüs göğüse mücadele eden ve bu örgütü hezimete uğratan tek ülkeyiz" dedi. Erdoğan, adli suçlar konusundaki iş birliğinin terörle mücadelede de sergilenmesini beklediğini belirterek, özellikle FETÖ'cü firariler ile bölücü örgüt elebaşlarının iadesi hususunda dayanışma beklediklerini belirtti.