Denizli’de yıllardır yazılım ve kodlama üzerine çalışmalar yapan firma tarafından internet üzerinden yayınlanan dünyaca ünlü diziden esinlenerek 15 gün boyunca kentin farklı bölgelerinde üzerinde şekillerin ve QR kod olan kartvizit büyüklüğünde kağıt dağıttı.

ÇALIŞMANIN ARDINDAN VERİLER SİLİNDİ

Akıllı telefonlarla dağıtılan kağıt üzerindeki QR kodu yaklaşık 15 bin kişi okuttu. Bunlardan yaklaşık 10 bini tüm tehlikelere rağmen kişisel verilerinin tamamını sisteme yüklemekten çekinmedi. Kişisel verilerin korunmasıyla ilgili olarak yapılan çalışmanın sonunda uyarı yayınının ardından toplanan verilerin tamamı firma tarafından silindi.

10 BİN LİŞİ DÜŞÜNMEDEN KİŞİSEL BİLGİLERİNİ PAYLAŞTI

Firma ortaklarından Ahmet Altıntaş, “Türkiye’de popüler olan bir diziyi izledikten sonra dedik ki böyle bir dizi etki yapabilir. Ki beklediğimiz gibi Türkiye’de birçok kişi bu diziyi sevdi. Dizideki kartları kullanarak Denizli’de farklı bölgelerde ve zamanlar da dağıttık. Arkasından insanlar bunu gördüğü zaman sadece dizideki sembolleri ve arka taraftaki QR kodları gördüler. Bunun dışında herhangi bir bağlantı yoktu. İnsanlar bu QR kodları okutarak karşılarına farklı bir web sitesi geldi ve ardından geri sayım başladı. Geri sayım sonunda hiç kimse ne olacağını bilmiyordu. Bunun ne için olduklarını öğrenmeleri için kayıt butonu koyduk. İsim, soy isim, doğum tarihi ve telefon numaralarını vererek, kişisel verilerini paylaşmış oldular. Burada beklentimiz insanların nasıl bir tepki vereceğiydi. Beklediğimizden çok çok fazla bir veri geldi. İnsanların kişisel verilerini verdiklerini gördük. Bununla ilgili bir farkındalık oluşturmak istedik. 15 gün boyunca herkes sosyal medya hesaplarından birbirlerine göndererek 10 milyonun üzerinde etkileşim aldık ve sitemizi milyonlarca kişi ziyaret etti. 10 binin üzerinde kişisel veri topladık" dedi.

"DİZİDEKİ MASKELERLE VİDEO OLUŞTURDUK"

Firma ortağı Murat Çeşme de paylaşılan kişisel verilerin kötü düşünceli insanların ve gurupların eline geçmesi halinde çok büyük sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekerek, “5 binden fazla Denizli’nin popüler yerlerine bu kartvizitleri koyduk. Ardından sitemize oldukça fazla geri dönüşüm oldu. 10 binden fazla kişi kişisel verilerini bıraktı. Bir o kadar da bırakmayan oldu. Kişisel veriler ile ilgili video çekmek istedik. Dizideki popüler kişilerin maskesiyle video oluşturduk. Bu videoda kişisel verilerini kimseyle paylaşmamaları gerektiğine dair videoda söyledik" ifadelerini kullandı.

Okulda Squid Game alarmı! Öğrenciler birbirlerine dayak atıyor Okulda Squid Game alarmı! Öğrenciler birbirlerine dayak atıyor Güney Kore yapımı dizi Squid Game, Belçika'da bulunan bir okulda krize neden oldu. İlkokul öğrencilerinin tenefüste 'kırmızı ışık, yeşil ışık' oyununu oynayarak birbirlerini tokatladıkları belirtilirken, okul yönetimi bazı öğrenciler hakkında disiplin cezası uygulayabileceklerini açıkladı.

Squid Game dizisi Çin’de gerçek oldu! İnsan hakları kuruluşları alarma geçti Squid Game dizisi Çin’de gerçek oldu! İnsan hakları kuruluşları alarma geçti Geçen ay Netflix’te gösterime giren Güney Kore dizisi Squid Game, kısa sürede platformun en çok seyredilen uluslararası yapımı oldu. Dizide oyuncuların para ödülünü kazanmak için ölesiye yarışırken yan unsur olarak da organlarının alınıp satılması da var.

Squid Game'e uyarılar peş peşe: Çocuklar diziyi taklit ediyor Squid Game'e uyarılar peş peşe: Çocuklar diziyi taklit ediyor İngiltere'de öğretmenler, Netflix dizisi Squid Game'den etkilenen çocukların diziyi taklit ederek oyunlar oynamaya başladıkları uyarısında bulundu.

Squid Game'deki tehlike: Bu dizi şiddeti özendiriyor Squid Game'deki tehlike: Bu dizi şiddeti özendiriyor Güney Kore yapımı Squid Game dizisinde oynanan şiddet içerikli çocuk oyunlarının ergenler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini söyleyen klinik Psikolog Nida Biçen, anne babaları uyardı.