BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yazık değil mi kızcağıza?

Ünal Bolat
Facebook
“Kim olursa olsun kimden gelirse gelsin kadına şiddete hayır diyoruz...”
 
Emekli Cumhuriyet Savcısı Ali Rıza Cemeroğlu’nun yaşadığı hatırasına devam ediyoruz...
Murat boşanma kararı verileceğine iyice inanmaya başlıyor, karşı taraf dört yalancı şahit getirmiş inanılmaz ifade vermişler.
Gelecek oturumu bekleyip hâkimin “boşadım sizi” sözlerini duyduğunu hayal ederek kan ter içinde kalıyor Murat. Anne kız her duruşma sonucunda olduğu gibi bugün de kestirme patikadan zeytin ağaçlarına dalıyorlar yaya olarak. Ama Murat yol yolak bakmadan ağaçların arasından onlardan önce yollarının geçeceği patikaya çıkıyor ağaçların arasına saklanıyor, vücudu yaprak gibi titremekte. Bir anda önlerine çıkıyor. Ana kız onu karşılarında görünce irkiliyorlar, oldukları yerde kalakalıyorlar... Kadın başlıyor gene bağırıp çağırmaya “dur bağırma!” diyor Murat, “Sana sözüm yok, ama Zeynep’e bir çift sözüm var” diyor. Ona dönerek “açık söyle beni istemiyor musun?” diye soruyor. 
Genç kadın dehşet içinde, bir süre Murat’ın nefes alışını izliyor. Sonra hışımla bakan annesi ile gözleri kilitleniyor. Kekeleyerek:
-İs-temi-yoru-m Murat.
Murat’ın gözü kararmış, tabancasını çekip önce anaya sonra da Zeynep’e ateş ediyor.
O yaşadıklarını anlatan ihtiyar adam:
“Bu günmüş gibi hatırımda Savcı Bey, kadın yere düşüp yamaçtan aşağıya birkaç metre yuvarlanıp bir zeytin ağacına takılarak durdu. Zeynep bir süre ayakta kaldı, iki kolunu havaya sanki beni kucaklamak istiyormuş gibi açarak gözlerini bana dikmişti. Gittikçe zayıflayan bir sesle 'ellerin dert görmesin Murat seni seviyorum' diye bağırdı...
Bu söz yüreğime bir bıçak gibi saplandı efendim, son mermiyi kendime saklamak istiyordum, başıma çevirip ateşledim ama tabanca boşalmıştı, patlamadı. Sonra Zeynep’in sırtüstü yere düştüğünü gördüm. Bir süre kalakaldım. Zeynep’in iki kolu hâlâ havadaydı, sanki dua eder gibi, düşmedi yanlarına, kendimi toparlayıp sonra kayboldum ben.”
Ne acıdır ki gencecik bir kız kendi iradesine bırakılmıyor. Paragöz annesinin tamahkârlığı yüzünden istediği ile evlenemiyor. “Benim olmazsan başkasına yâr etmem” diyen kocası tarafından canına kıyılıyor. Kadına şiddet ne acı ki bu güzel ülkenin gündeminde yıllar önce de var iken her geçen gün artarak devam ediyor. Hayır! Bir kere daha ne şekilde olursa olsun, kim olursa olsun, kimden gelirse gelsin kadına şiddete hayır diyoruz.
          Em. Cumhuriyet Başsavcısı ve Adalet Müfettişi Ali Rıza Cemeroğlu
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618190 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/618190.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT