BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > ÇALIŞAN DÜNYASI

ÇALIŞAN DÜNYASI

04.12.1972 doğumluyum. Emekli Sandığı’na tabi çalışıyorum. Yüzde 64 özürlü çocuğum var. Yeni yasaya göre 1/4 oranındaki indirimden faydalanarak erken emeklilikten faydalanabilir miyim?



MEMUR, İŞÇİ ve İŞVERENİN REHBERİ LÜTFİ KÖKSAL Bakıma muhtaç çocuğu olan kadın sigortalıların erken emeklilik hakkı > Gülcan Türkgülü 04.12.1972 doğumluyum. Emekli Sandığı’na tabi çalışıyorum. Yüzde 64 özürlü çocuğum var. Yeni yasaya göre 1/4 oranındaki indirimden faydalanarak erken emeklilikten faydalanabilir miyim? CEVAP: 5510 sayılı kanunun 28. maddesinin sekizinci fıkrası ve 2009/73 sayılı genelgeye göre, kadın sigortalılardan, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008) sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir” hükmü getirilmiştir. Buna göre 4/a, 4/b, 4/c kapsamında çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen kadın sigortalılar bu haktan yararlanabiliyorlar. Siz de 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmalarınızın değerlendirilmesi için çalıştığınız kuruma müracaat edebilirsiniz. SOSYAL GÜVENLİK DÜNYASINDAN KISA HABERLER Köşemizde zaman zaman, çalışanları veya işverenleri yakından ilgilendiren konularla ve gelişmelerle ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz... > Yukarıda Gülcan Türkgülü isimli okuyucumuzun sorusunda ve verilen cevapta belirtildiği gibi; 5510 sayılı kanun ve 2009/73 sayılı SGK genelgesi ile, “Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunan kadın sigortalılara, bu kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri kadar günü, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleyip, eklenen bu süreyi emeklilik yaş hadlerinden de indirme” hakkı getirilmiştir. Bu haktan; 4/a, 4/b, 4/c kapsamında çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen ve sigortalılıkları devam eden kadın sigortalılar yararlanabilecektir. Toplam hizmete eklenecek ve emeklilik yaşından düşülecek sürenin tespiti; > Kadın sigortalının sigortalılık başlangıcının 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra olmasına, > Çocuğun doğum tarihine, > Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda olma halinin başlangıç ve bitiş tarihine, > Çocuğun evli olup olmadığına, > Kadın sigortalı boşanmış ise velayetin kadın sigortalıda olup olmadığına, > Çocuğun, kadın sigortalı tarafından evlat edinilip edinilmediğine, > Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğun birden fazla olmasına, > 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanıp faydalanmadığına göre belirlenecektir. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğun, sürekli ve yatılı olarak korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz faydalanması halinde, bu süre için prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmeyecektir. Ayrıca 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 28. maddesine göre; kadın sigortalıların prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek primler değerlendirilirken, bakıma muhtaç başka çocuğu olanlar için ilave hizmet süresi verilmeyecektir www.calisandunyasi.com e-mail:?calisandunyasi@tg.com.tr Adres: 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İST. Not:?Emekliliğini hesaplatacak okuyucularımızın,doğum tarihlerini (yıl, ay, gün olarak) ve çalışma hayatı ile ilgili bütün bilgileri bildirmeleri gerekmektedir. internet sitesindeki yeni sınırlama dolayısıyla eksik bilgili sorulara artık cevap vermek mümkün olmayacak! Ayrıca her salı günü saat 13:15’te TGRT FM’de canlı yayınlanan “Zeytin Dalı” programında bizi dinleyebilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT