Suriye'nin Halep kentine sevk edilen tanklardan 10 tanesi kente girdi ve Selahattin bölgesinde havan toplarıyla ateş açılmaya başlandı.

##tgvideo##

  Sukkeri bölgesinde de ayrıca yoğun çatışmalar başladı ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı 2 kişinin öldüğü öğrenildi. 
  Bugün Halep'te şiddetli çatışmaların yaşanması bekleniyor ve ÖSO'da saldırılara karşı hazırlıklarını sürdürüyor. 
  Suriye ordusu top ve tank saldırılarının yanı sıra helikopterler de kullanıyor. 
  Dün, Suriye askerlerinin Halep'e savaş uçakları ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığında olduğu ileri sürülmüştü. 
  Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti. 
  Bu arada Özgür Suriye Ordusu'na destek amacıyla kent dışından binin üzerinde muhalif, Halep'e geldi. 
  Erken saatlerde başlayan saldırının çatışmaya dönmesi bekleniyor. 

SAVAŞ YAŞANIYOR
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebu Ahmed El-Halebi, Esed rejimine bağlı Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında "savaş yaşandığını" ifade etti. 
  Halebi, yaşanan çatışmada da ÖSO'dan 3 askerin hayatını kaybettiğini aktararak, "Selahaddin'de şiddetli patlamalar meydana geldi. İki ordu arasında gerçek bir savaş yaşanıyor" ifadelerini kullandı. 
  Selahaddin mahallesinde onlarca tankın mevzilendiğini anlatan Halebi, tankların "semti rastgele bir şekilde top ateşine tutmasında çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü" söyledi. 
  Kentteki Baas Partisi'nin şubesinin de ÖSO'nun eline geçtiğine vurgu yapan muhalifler, operasyonlar nedeniyle halkın kenti terk etmeye başladığını kaydetti. 

HER AN HER YERE BOMBA DÜŞEBİLİR
AA Muhabiri Samet Doğan, erken saatlerde Esed güçlerinin Halep'e tankla saldırmaya başladığını, ilerleyen saatlerde saldırının havadan da desteklendiğini bildirdi. 
  Sukkeri ve Selahaddin mahallelerine yönelik saldırıda halkın korkudan evlerinden dışarı çıkamadığını anlatan Doğan, her an her yere bomba düşme ihtimalinin olduğunu anlattı. 
  Özgür Suriye Ordusu'nun, Selahaddin mahallesine giren tanklardan 5'ini imha ettiği bilgisine ulaştıklarını aktaran Samet Doğan, birçok mahalleden silah ve bomba seslerinin geldiğini kaydetti. 

YASAKLI BOMBALARI KULLANIYOR
Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esad yönetimine bağlı ordunun Halep'e yönelik saldırısında "patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını" iddia etti. Saldırıda uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, "Esed yönetimine bağlı ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor" dedi. Ebu Ubeyde, şehirdeki insani boyutta yaşanan krize vurgu yaparak askeri uçak ve helikopterlerin rastgele ateş açtığını söyledi. Ubeyde, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından kentin bombalandığını belirtti.