Hamas, Yemen'de Husilere yönelik operasyonlara katılmak için Suudi Arabistan'la anlaştıkları yönündeki iddiaları yalanladı.
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, İran'daki Fars Haber Ajansının, Hamas üyelerinin Yemen operasyonuna katılmaları için Suudi Arabistan'la anlaşıldığı şeklindeki haberlerin yalan olduğunu bildirdi.
Zuhri, "Ne Suudi Arabistan tarafından böyle bir şey istendi ne de Hamas böyle bir şey düşünür. Bu yalanlar, Hamas heyetinin Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti karalamayı, harekete karşı kışkırtmayı hedefliyor" ifadesini kullandı.
Suudi Arabistan'a 2012'den bu yana ilk ziyaretini gerçekleştiren Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal'in, geçen çarşamba günü beraberindeki heyetle Riyad'a gittiği, iki gün süren ziyareti sırasında Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed bin Nayif ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la görüştüğü belirtilmişti.
İran'daki yarı resmi Fars Haber Ajansınca yayımlanan haberde Suudi Arabistan ziyareti sırasında, Meşal'den Husilere karşı yürütülen operasyona katılması için 700 asker istendiği iddia edilmişti.
Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon operasyon başlatmıştı.