Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sığınmacıların geçişiyle ilgili kontrollerin Avrupa'nın dış sınırlarında yapılması gerektiğini söyledi.


Fransa'nın doğusundaki Vesoul kentinde temaslarda bulunan Hollande, basın mensuplarına sığınmacı krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Hollande, Fransa gibi Almanya'nın da sınırlarını kontrol etmek istediğini belirterek, "Avrupa'nın sınırlarına riayet edilebilmesi konusunda gerekenin yapılması için çalışıyoruz. Kontroller Avrupa'nın dış sınırlarında yapılmalı. Bu konuda çok ihtiyatlıyız ve ısrarcıyız" diye konuştu.


Hollande'ın dün akşam Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı telefon görüşmesinde sığınmacı krizine ilişkin ortak hareket etme kararı alındığı bildirilmişti.


Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de, Avrupa Parlamentosu'nun geçen haftaki oturumunda yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasında, AB'nin bu hafta 160 bin sığınmacının kabulü konusunda karar vermesi gerektiğini söylemişti.


Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise dün Alman mevkidaşı Thomas de Maiziere ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada AB ülkelerinin Schengen kurallarına titiz bir şekilde uyması gerektiğini vurgulamıştı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Türkiye'nin ülkedeki 2 milyon Suriyeli için 6,5 milyar dolar harcama yaptığını, bunun sadece 417 milyon dolarının diğer ülkelerden alınan yardımlardan sağlandığını açıklamıştı.