Ülkenin resmi televizyonu IRINN'ye konuşan Evhedi, "Şu ana kadar elimize ulaşan bilgilere göre, Mina'daki izdihamda hayatlarını kaybeden İranlıların sayısı 131 kişiye yükseldi" dedi. İran acil kurtarma ekiplerinin olay yeri ve hastanelerden topladıkları bilgilere göre bu rakamı verdiklerini belirten Evhedi, bu akşam veya sabaha kadar tam rakamın ortaya çıkacağını düşündüğünü söyledi.
Yine IRINN'nin haberinde, 131 kişiden 125'inin kimlikleri belirlendiği, 6 kişinin ise kimlik belirlenme çalışmalarına devam edildiği bildirildi. Olayda hayatını kaybeden 119 İranlı hacının isimleri Hac Kurumu'nun resmi internet sitesinden yayımlandı.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 70. Dönem Genel Görüşmeleri'ne katılmak üzere ABD'nin New York kentine giden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, New York'a inişinin ardından havaalanında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunu bu olayla ilgili özel toplantı yapmaya çağırdığını belirtti.
İran İçişleri Bakanı Rahmani Fadli, Suudi Arabistanlı mevkidaşına gönderdiği resmi mektupta facianın meydana gelme sebebinin incelenmesi ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması için azami derecede çaba gösterilmesini talep etti.
Ayrıca İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Husrevi yaptığı açıklamada, "Suudilerin haccı idare etmeleriyle ilgili yetersizlikleri kesindir. İran, olayda zarar gören vatandaşlarının kanuni haklarının peşinde olacak ve Suudi Arabistanlılardan bu hakları talep edecektir" şeklinde konuştu.
- Tahran'da protesto eylemleri düzenlenecek
Tahran Üniversitesi yerleşkesinde Ayetullah Muhammed İmami Kaşani'nin imametinde kılınacak cuma namazının ardından Suudi Arabistan'ı protesto eylemi düzenlenmesi bekleniyor.
Ayrıca Üniversite Öğrencileri Gönüllü Milisleri (BESİÇ) tarafından yapılan yapılan açıklamada, yarın, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleneceği duyuruldu.
İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Mina'daki izdihamda hayatını kaybedenler için 3 gün ulusal yas ilan etmiş, olaydan Suudi Arabistan devletini sorumlu tutmuştu.
Son bilgilere göre dün Mina'daki izdihamda 753 kişi hayatını kaybederken 887 kişi de yaralandı.