Rus ordusunun hava ve denizden desteklediği rejim güçlerinin karadan Lazkiye'nin kuzeyindeki Bayırbucak Türkmen bölgelerine başlattığı saldırı nedeniyle binlerce kişi Türkiye sınırına yakın güvenli bölgelere ulaşmaya çalışıyor.  

Rus uçaklarının ve Esed rejiminin yaklaşık 2 haftadır yoğun saldırı altında tuttuğu bölgede yaşayan Türkmenler, yanlarına alabildikleri birkaç eşya ve hayvanla güvenli bölgelere ulaşarak çadırlarını kurmaya başladı.

Rusların yoğun saldırıları sonucunda Türkmen Dağı yakınlarındaki köyünü terk ederek güvenli bölgeye ulaşan Um Muhammed, AA muhabirine, "Rus uçakları gelip bizi vurup vurup gidiyor. Bizi yerden asker, havadan ise uçaklar vuruyor.  Dayanamaz hale geldik. Üç defa yer değiştirdik. Gönlümüzden başka yerlere gitmek gelmiyor, bu topraklarda kalmak, burada ölmek istiyorum ama çocuğumun gittiği yere ben de gideyim diyorum. Herhalde Allah böyle yazmış. Allah'tan gelene ne diyelim, şükredelim" dedi. 

"Füzeler üzerimize yağmur gibi yağıyordu"

Halil Ebu Ömer ise bir ambulansla çadır kentte kadar ulaştığını ifade ederek, "Füzeler üzerimize yağmur gibi yağıyordu. Yerimizde duramadık. Ailemle çadır kentte sığındık ve kendimize çadır kurmaya çalışıyoruz. Türk milleti sağ olsun bize çadır gönderiyor" şeklinde konuştu.

Çadır kente ulaşan Meryem Um Mustafa da "Rus uçakları Türkmen Dağı'nı vuruyor. Dağda şehitlerimiz var, Türkiye'den destek istiyoruz" diye konuştu.

"Rus askeri Türkmen Dağı'nı almaya başladı"

Kendi imkanlarıyla çadır kente gelen Ebu Ubeyde, "Rus askerinin Türkmen Dağı'nı almaya başladığını", Kızıldağ ve Keseb'e yaklaştığını söyledi.

Bu arada Bayırbucak Yerel Meclis Başkanı Mustafa Çulha, Rus ve rejimin saldırılarından dolayı çok sayıda ailenin güvenli bölgeye geldiğini belirterek Türkmen Dağı'nda yerlerinden olanlara çadır dağıtıklarını söyledi.