Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkanı Abdulkerim Ağa, bu ülkedeki Türkmenlerin yok edilmeye çalışıldığını belirterek, "Türkiye, ayrım yapmadan insanlığa kucak açtığı için şimdi de 'Türkmenleri vurursak Türkiye'yi cezalandırırız' diye düşünüyorlar" dedi.

Ağa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye sınırında Türkmenlerin yoğun yaşadığı Bayırbucak bölgesine yönelik saldırılardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türkmenlerin, siyasi ve kültürel haklardan bugüne kadar hep mahrum bırakılmaya çalışıldığını vurgulayan Ağa, burada demokrasi ve hürriyetin yok edilmeye çalışıldığını dile getirdi.

"Uluslararası bir plan söz konusu"

Kurgulanan bir oyunun devreye sokulduğuna dikkati çeken Ağa, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkmenler yok edilmeye çalışılıyor. Türkiye, ayrım yapmadan insanlığa kucak açtığı için şimdi de 'Türkmenleri vurursak, Türkiye'yi cezalandırırız' diye düşünüyorlar. Türkiye ile bizim can ve gönül bağımız var. Rejim bir yandan, DAEŞ bir yandan, Rusya bir yandan ıstırap katlandı. Uluslararası bir plan söz konusu. Unutulmaması gerekir ki Türkiye olmasa bu acı daha da büyürdü. Türkiye olmasa insanlık ölmüştü. Türkiye, yeter ki insan olsun, herkese eşit yaklaşıyor. Bu durum birilerini rahatsız etti. Türkiye'nin yolunu kesmeye çalışıyorlar, büyümesinden korkuyorlar. Son kozlarını oynuyorlar."

Ağa, "Türkiye güçlü olmasın, büyürse gücümüz yetmez" korkusuyla bölgede insanlık dışı hareketlere başvurulduğunu kaydetti.