Hatay sınırımızda Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya'nın gerginliği tırmandırması ve Türkiye karşıtı propaganda hareketine tepki yağıyor. Ukrayna ve Litvanya başta olmak üzere Rus tehdidini ve işgalini derinden hisseden ülkeler arka arkaya Türkiye'ye destek açıklamaları yaparken, bu ülkelerin halkları da çeşitli aktiviteler ile Türk halkına desteğini gösteriyor. 

- Arap Dünyası'ndan Türkiye'ye destek
Tüm bunlar yaşanırken Arap ve Müslüman dünyasında "#دعم_البضايع_التركيه" (Türk ürünlerine destek) etiketiyle Türkiye'ye destek kampanyası başlatıldı. Rusya'nın yaptırımlarına "boyun eğme" diyen Arap halkları sosyal medyada başlattıkları kampanya ile vatandaşları Türk ürünleri satın almaya çağırdı.

Sosyal medyadaki Türkiye'ye destek kampanyasına katılanlar arasında, Mısırlı El Cezire Arapça Televizyonu'nun kıdemli gazetecilerinden Ahmed Mansur, Kuveyt'ten davetçi Hamid el-Ali, yazar Felah bin Hicari, Suudi Arabistan'dan Muhammed el-Hudeyf, gazeteci Ali ez-Zufeyri, Twitter fenomeni Muhammed el-Yahya, yazar Ahmed bin Raşid bin Suud, Katar'dan Eş-Şark Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cabir el-Haremi yer aldı.

Son gelişmelerin ardından Türkiye'ye destek amacıyla düzenlenen kampanya için "Müslümanım ve Türkiye'yle dayanışma içindeyim", "Arap'ım ve Türkiye’yle dayanışma içindeyim", "Türk ürünlerine destek ol" hashtagleri kullanıldı.

Çok sayıda medya mensubu, Twitter fenomeni, aktivist ve yazarın dahil olduğu destek kampanyasında yapılan paylaşımlarda, "Türk ürünlerinin desteklenmesi tüm Müslüman ve Arapların görevidir", "Türk ürünleri çok kalitelidir ve fiyatları uygundur.  Arap dünyasının her yerinde Türk şirketleri bulunmaktadır" ifadeleri kullanıldı.