ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın toplantısında geçen hafta Rus ordusuna ait savaş uçaklarının İdlib'de bir pazar yerine, Halep'in Azez ilçesi yakınlarında ise yardım malzemeleri taşıyan tırlara ve İdlib'de bir ekmek fırınına düzenlediği ve onlarca sivilin ölümüne yol açan hava saldırılarıyla ilgili soruyu cevapladı.
Bu konuda çıkan haberleri takip ettiklerini fakat detayları doğrulayamayacaklarını belirten Trudeau, "Rusya'nın hava saldırılarını yoğunluklu olarak DAEŞ'in etkili olmadığı bölgelerde gerçekleştirdiğini daha önce de söyledik" ifadesini kullandı.
Trudeau, "Rusya DAEŞ yerine muhalifleri vurdu. Rusya'yı DAEŞ'e yönelmesi konusunda teşvik ediyoruz" diye konuştu.
Sözcü, ayrıca ismi açıklanmayan bir Amerikalı bir yetkilinin geçen hafta bir haber ajansına yaptığı açıklamadaki, Türk hava sahasını Suriye sınırında ihlal ettiği için düşürülen uçağın "Suriye içerisinde vurulduğuna" ilişkin iddiasını doğrulamadı.
Trudeau, "Türkiye'den edindiğimiz kanıtlar ve kendi kaynaklarımız Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlal ettiğini gösteriyor. İsmini belirtmeyen bir yetkilinin sözleri hakkında konuşmayacağım" dedi.
- Tahir Elçi'nin öldürülmesi
Sözcü Trudeau, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi hakkındaki bir soruyu da yanıtladı. Trudeau, "Bütün Türkiye vatandaşlarının barış ve saygınlık içinde yaşamasını en çok savunanlardan biri olan Tahir Elçi'nin trajik ölümünden dolayı derin üzüntü duymaktayız" ifadesini kullandı.
Elçi'nin ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Trudeau, hızlı ve şeffaf bir soruşturma ile olaya karışanların kimliklerinin belirlenmesi ve adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.
- Fabius'un sözleri
Trudeau, bir soru üzerine geçen hafta Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un Beşşar Esed'in DAEŞ'e karşı yapılan operasyonlarda rol alabileceğine ilişkin sözlerine de değindi. Trudeau, "ABD'nin Esed hakkındaki düşünceleri değişmedi. Esed, kendi halkına varil bombalarıyla saldıran, meşruiyetini kaybetmiş bir liderdir" ifadesini kullandı.
Fransız RTL radyosuna geçen hafta demeç veren Fabius, DAEŞ ile mücadelede kara gücünün gerekliliğine dikkat çekmiş, "Rejim güçleri de neden olmasın?" değerlendirmesini yapmıştı.