Bu arada 44 Rus üniversitesinin Türk üniversiteleriyle işbirliğini durdurduğu belirtildi.

 
Rusya Eğitim Bakanlığı Basın Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, 44 Rus yüksek öğretim kurumu, Türk eğitim kurumlarıyla olan işbirliği ya tamamen sonlandırdı ya da askıya aldı. Rusya İnnovasyon İşbirliği Fonu da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile ortak yarışmalar düzenleme planını erteledi.
 
Bakanlık, Rusya ile Türkiye arasında 5 Eylül 1992'de imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülen bilimsel-teknolojik işbirliğinin sonlandırılması için tasarı hazırlandığını ve tasarının Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na sunulduğunu açıkladı. 
 
Rusya’da okuyan Türk öğrencilere hiçbir sınırlama getirilmeyeceğini bir kez daha vurgulayan Rusya Eğitim Bakanlığı, üniversite yönetimlerinden Türk öğrencilerin provokasyonlardan korunmasının istendiğini vurguladı.
 
Rusya’daki 123 yüksek öğretim kurumunda 1030 Türk öğrenci öğrenim görüyor.
 
'TÜRKİYE'DEKİ DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİ ÜLKELERİNE GERİ GETİRİLECEK'
 
Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasında ayrıca Türkiye'de eğitim gören Rus değişim öğrencilerinin de ülkelerine geri çağrılacağı belirtildi. Açıklamada, ''Değişim programları ile Türkiye'de eğitim gören tüm öğrenciler en kısa sürece Rusya'ya geri getirilecek'' dendi.