Resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya'ya gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, başkent Roma'da İtalyan mevkidaşı Sergio Mattarella, İtalyan parlamentosu üst kanadı Senato Başkanı Pietro Grasso, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ve Başbakan Matteo Renzi ile ayrı ayrı görüştü.
Başkentteki görüşme trafiğinin son ayağında konuk Cumhurbaşkanı Gani, Başbakan Renzi tarafından başbakanlık sarayı Chigi'de resmi törenle karşılandı.
İki lider, baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Başbakan Renzi, İtalya'nın NATO'nun ISAF gücündeki misyonunun devam edeceğini belirterek, "İtalya, terörü yenmek için 2016'da da ABD ve uluslararası koalisyonun yanında Afganistan'da olacak" dedi.
Renzi, konuk lideri, kendi ülkesinde yürüttüğü reform hareketleri ve Afgan kadınlarının öne çıkmasında oynadığı rolden ötürü övdü.
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de İtalya'nın NATO bünyesinde terörle mücadelede gösterdiği çabalara işaret ederek, "İtalya'nın göstermiş olduğu partnerlikten ötürü teşekkür etmek istiyorum. İtalya varlığıyla fark oluşturuyor. Herat, ülkenin en güvenli yerlerinden biri. Kadın-erkek fark etmeksizin terörle mücadelede ve çocukların rahat bir yaşam sürmesi için çok değerli bir iş çıkardılar" değerlendirmesinde bulundu.
Afgan Cumhurbaşkanı, İtalyan askerlerinin 2016'da da ülkelerinde kalacak olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
Gani, Afganistan'da görev yaparken çeşitli saldırılarında hayatını kaybeden 54 İtalyan askerinin isimlerinin Afgan halkının kalbinde olduğunu belirterek, yakınlarını kaybeden İtalyan askerlerinin ailelerine taziyelerini gönderdi.
İki ülke arasındaki ilişkilerin sadece askeri düzeyde olmadığına dikkati çeken konuk cumhurbaşkanı, "Eğer bugün pek çok çocuk, Afganistan'da okullara gidiyorsa bu İtalya'nın işbirliği ve desteği sayesinde" dedi.
Öte yandan, İtalya Başbakanı Renzi, katıldığı bir kitap tanıtımında da ülkesinin, Akdeniz üzerindeki komşusu Libya'ya da yayılan DAEŞ terörüyle mücadelede, stratejisi olmayan bir biçimde Libya'da yapılacak askeri müdahaleye karşı çıktıklarını söyledi. Renzi, Viyana'nın Suriye görüşmelerine ev sahipliği yapması gibi kendilerinin de Roma'da Libya üzerine uluslararası toplumu bir araya getirecek bir organizasyon yapmayı planladıklarını açıkladı.