Batı Şeria'nın Nablus kentinde dört ay önce Yahudi yerleşimcilerin kundakladığı evden ailenin sağ kurtulabilen tek üyesi olan ve vücudunun yüzde altmışı yanan 4 yaşındaki Ahmed Devabişe, ölümlerden habersiz, hastaneden çıkınca ailesine kavuşacağı günün hayalini kuruyor.

Annesi, babası ve bir buçuk yaşındaki kardeşi yakılarak öldürülen Ahmed'in amcası Nasır Devabişe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk film yapımcılarından Ahmed'in yaşadığı bu dramı dünyaya duyuracak bir dizi çekmelerini istiyoruz" dedi. 

Yeğeninin tedavi gördüğü İsrail hastanesine AA ekibinin girerek küçük Ahmed'in durumunu görüntülemesine yardımcı olan amca Devabişe, "Türk halkı Filistinlilerin kadim dostudur. Türk halkının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bizim acılarımızı hissedip paylaşabileceğine inanıyoruz. Bu yüzden yetim kalan yeğenim Ahmed'le birlikte Türkiye'yi ziyaret ederek Erdoğan, Davutoğlu ve Türk gazetecilerle buluşmayı, onlara başımıza gelenleri anlatmayı çok isterim" ifadelerini kullandı.

Yahudi yerleşimciler tarafından ailesi yakılan ve yetim kalan yeğeni Ahmed'in hikayesini dünyaya duyurmak için Türk film yapıcılarına seslenen 43 yaşındaki Filistinli amca, "Türk dizileri çok başarılı ve burada da beğenilerek izleniyor. Türk film yapımcılarından Ahmed'in yaşadığı bu dramı dünyaya duyuracak bir dizi çekmelerini istiyoruz. Böylece Devabişe ailesinin başına gelen bu trajik olay Türkiye'de ve dünyada daha geniş kitlelere ulaşabilir. Filistinlilerin özgürlük arzuları da daha net bir şekilde yansıtabilir" dedi.

"Anne babasını sorunca kalbime hançer saplanıyor"

Tel Aviv yakınlarındaki Şiba Tıp Merkezi'nde tedavi gören Ahmed'in dedesi Hüseyin Devabişe de (52), torununun başına gelenlerin acısını ilk günkü gibi yüreğinde hissettiğini söyledi. 

Ahmed anne ve babasını sorduğunda ona ne cevap vereceğini bilemediğini belirten acılı dede, "Ahmed anne babasını sorunca kalbime bir hançer saplanmış gibi oluyor. Ona ne cevap vereceğimi bilemiyorum. Ne yalan söyleyebilirim, ne de doğruyu. Ahmed'in hastaneden eve döndüğü gün en zor günümüz olacak. Ahmed anne babası ile bir buçuk yaşındaki kardeşi Ali'nin evde olduğunu hayal ediyor ama onlar yanarak can verdi. Bu acı gerçeği öğrenince ne olacak bilmiyorum. Bizim elimizden bir şey gelmez, ona yardım edebilecek olan ancak Allah'tır" diye konuştu.

İsrail'in önceki gün, "Devabişe ailesine düzenlenen saldırıyla bağlantılı bazı Yahudi yerleşimcileri gözaltına aldığını" açıklamasını da değerlendiren dede Devabişe, "Bu gözaltılar benim için hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Onların (İsrail'in) adaletine inanmıyor ve güvenmiyorum" ifadesini kullandı. 

"Babam arslanları bile yener"

Ahmed anne babası hakkında konuşmaya başlayınca onu durdurmaya çalışmadığını, ancak ona bir cevap da veremediğini söyleyen Neghem, "(Ahmed) Sürekli babası hakkında konuşuyor. Babası onun için bir kahraman. Dün boyama kitabında ona arslanları anlatırken, 'Babam arslanlara karşı savaşabilir ve onları yenebilir' dedi" ifadelerini kullandı.

Ahmed'in sürekli "bir buçuk yaşındaki kardeşi Ali'nin evde yalnız olduğunu ve karanlıktan korktuğunu" söylediğini aktaran Nedhem, "Birisi ona oyuncak getirdiği zaman, 'bunu Ali'ye götüreceğim, birlikte oynayacağız' diyor" ifadesini kullandı. 

Öte yandan doktorlar, vücudunun yüzde altmışı yanan Ahmed'in dört aydır tedavi gördüğü hastaneden çıkmasının uzun zaman alabileceğini belirtiyor.