İspanya'da 20 Aralık Pazar yapılacak genel seçimler dolayısıyla ülkenin kuzeyindeki Pontevedra kentine giden Halk Partisi (PP) lideri ve Başbakan Rajoy, kalabalık partili grubuyla yürüdüğü sırada yanına yaklaşan 17 yaşındaki A.V'nin saldırısına uğradı. Dirseğiyle Rajoy'un yüzüne vuran A.V. güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

Yüzünde hafif kızarıklık oluşan ve gözlüğü kırılan Rajoy, basın mensuplarına "Çok iyiyim, harikayım, hiçbir sorun yok" dedi. Rajoy, daha sonra seçim kampanyası programına devam etti.

Bu arada, A.V'nin polise verdiği ilk ifadede "Bunu yaptığım için çok memnunum" dediği öğrenildi.

Saldırı sonrası siyasi partilerin liderleri  Rajoy'a geçmiş olsun dileklerini iletti, saldırıyı kınadı.

Bu arada Rajoy'a fiziksel saldırıda bulunan 17 yaşındaki gencin, Pontevedra takımının holiganı ve Galisya milliyetçisi olduğu bildirildi.

Andres adlı saldırgan gencin Galisya milliyetçisi de olduğu ve polise ifadesinde "Bir daha olsa yine yaparım" şeklinde konuştuğu belirtildi. Reşit olmadığından çocuk mahkemesine çıkarılacak olan saldırganın tutuklanacağı tahmin ediliyor. Söz konusu kişinin yasalara göre, "Başbakan'a saldırma" suçundan 6 yıla kadar hapsinin istenebileceği ancak yaşından dolayı daha az ceza almasının ön görüldüğü ifade edildi.