Suriye Türkmen Meclisi Genel Sekreteri Emin Bozoğlan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ilişkin, "Bayırbucak üzerinden Türkiye'nin bölgedeki gücünü kırmaya ve bunun için de bir algı yaşatmaya çalışıyor" dedi.

Bozoğlan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atalarından kalan Bayırbucak'ı halen Beşşar Esed güçleri ve Rus uçaklarının saldırılarına karşı savunduklarını söyledi. 

Mücadelelerini son ana kadar sürdüreceklerini dile getiren Bozoğlan, "Rusya'nın emrivaki yapıp, Türkmenleri bombalamasını anlayamıyoruz, hazmedemiyoruz. Türkmenler olarak bizler Rusya'nın düşmanı değiliz. Niçin bizi kendilerine düşman etmek için çabaladıklarını anlamıyoruz" diye konuştu.

Kimseye saldırmadıklarını, sadece doğdukları toprakları savunduklarını vurgulayan Bozoğlan, iddiaların aksine Bayırbucak'ta hiçbir DAEŞ üyesi bulunmadığını kaydetti.

"Bölge ülkeleri bölünmüş Suriye'den yana"

"Putin, Bayırbucak üzerinden Türkiye'nin bölgedeki gücünü kırmaya ve bunun için de bir algı yaşatmaya çalışıyor" diyen Bozoğlan, şu ifadeleri kullandı:

"Putin, 'AK Parti Türkiye'yi İslamlaştırıyor' diyor. Rus uçağı düştükten sonra mı İslamlaştırmaya başladı. Bu, çok anlamsız, çocuklar bile güler. Aynı şekilde Putin, 'Türkiye Bayırbucak'ta Türkmen olduğunu bize bildirmedi' diyor. Rusya büyük bir devlet. İstihbaratı, medyası var. Bunu bilmiyorsa yazıklar olsun."

Türkiye'nin, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduğu için Batı ülkeleri ve İran'ın hedefi haline geldiğini belirten Bozoğlan, bölgedeki ülkelerin bölünmüş Suriye'den yana olduğunu anlattı.

Rusya'nın PYD güçleriyle ilişkisini "Türkiye'yi daha fazla zora sokmak için girişilen bir manevra" olarak nitelendiren Bozoğlan, bölgede Türkmenler dışındaki etnik grupların, Suriye'nin bölünmesi için kullanıldığını söyledi.