Cumhurbaşkanı Zeman, Noel nedeniyle Noel dolayısıyla yayımlanan mesajında, siyasetçileri sığınmacı dalgasını hafife almakla suçladı.
Sığınmacı dalgasının Çek dış politikasının üzerinde "kara bir leke" olduğunu savunan Zeman, sığınmacı akınının "organize istila" olarak nitelendirdi. Bazen kendisini kasabaya giren truva atlarına karşı uyaran kötülük habercisi gibi hissettiğini belirten Zeman, "Ben, organize bir istila ile karşı karşıya olduğumuz olgusuna tamamen ikna oldum. Bu kendiliğinden gelişen bir sığınmacı akını değil" ifadelerini kullandı.
Prag'da 17 Kasım'da sığınmacıları desteklemek amacıyla gerçekleştirilen eylemi ve "Mülteciler hoş geldiniz" pankartlarını eleştiren Zeman, "Çek Cumhuriyeti bizim ülkemizdir. O, herkesin değil ve olamaz" ifadesini kullandı.
Başbakan Bohuslav Sobotka, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Zeman'ın sığınmacılarla ilgili sözlerine tepki göstererek, "Sığınmacı krizi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı şimdiye kadar sürpriz yapmadı. O hep ön yargıları korudu ve kolaycılık yolunu seçti" ifadelerine yer verdi.