Irak'ın yüzde 40'na sahip terör örgütü DAEŞ'in toprak kaybı sürüyor. Örgütün Ramadi'yi kaybettikten sonra ülkedeki varlığı yüzde 17'ye düştü.

DAEŞ, elinde bulundurduğu ikinci büyük Sünni kenti Ramadi ile en büyük petrol rafinerisi ve gelirine sahip Beyci'yi Irak ordusuna ve Musul'a bağlı Sincar'ı Peşmergeye karşı bu yıl içerisinde kaybetti.

Ramadi'deki yenilgisi

Irak ordusu, 4 gün önce başlattığı operasyon kapsamında Ramadi'yi DAEŞ'ten geri aldığını ilan edip, stratejik öneme sahip hükümet komplekslerine Irak bayrağını asmıştı. DAEŞ, ülkenin ikinci büyük kenti Ramadi'nin 18 Mayıs 2015 tarihinde hiçbir direnişle karşılaşmadan yerel polis ve ordu güçlerinin geri çekilmesi üzerine tamamında kontrolü sağladı. Bu durum örgütün Mart ayında kaybettiği Sünni kenti Tikrit'e karşı misillemesi olarak yorumlanmıştı.

Ramadi, konumu gereği stratejik öneme sahip ve başkent Bağdat'a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Irak güçlerinin bu kenti geri almasıyla  DAEŞ'in Bağdat'a yönelik riskini azalttığı ve DAEŞ'i sıkıştırdığı ifade ediliyor. Fırat Nehri üzerindeki konumuyla Ramadi ayrıca Bağdat'ı Ürdün ve Suriye'ye bağlayarak militanların özellikle Suriye'ye giriş ve çıkışları için kolaylık oluşturuyordu.

DAEŞ'in Beyci'yi kaybetmesi

Örgüt, bu yıl 12 Nisan tarihinde Selahattin vilayetine bağlı en büyük petrol rafinerisi ve gelirine sahip Beyci'yi ele geçirdi. DAEŞ, burayı ele geçirerek  kurmakla öne sürdüğü devleti için maddi gelir kaynağını artırmayı ve kendisi mali güvence altına almayı amaçlıyordu. Beyci'nin örgüt için bir diğer önemi de Musul ile Selahattin vilayetleri arasındaki şerit üzerinde militanlarına yapacağı silah ve mühimmat takviyesi için koordinasyon merkezi olmasıydı.

Ancak DAEŞ, Ekim ayında girdiği yoğun çatışmalar sonucu Beyci'yi ordu birlikleriyle Şii milislere karşı kaybetti. DAEŞ'in burada Iraklı güçlerce çatışmaya girmeden önce rafineri bölgesini mayınlarla döşediği ve alt tüneller kazarak militanları için kaçış yolu sağladığı da ifade edilmişti. DAEŞ, Beyci ile birlikte stratejik konumu ile petrol rafinerisine sahip Siniyye'yi de kaybetti. Siniyye, barındırdığı rafinerisinin yanı sıra eski Irak ordusuna bağlı dördüncü askeri üs ve büyük askeri havalimanına da sahipti. Bu durum Siniyye'yi Irak'ı işgal eden ABD güçleri için lojistik bölge haline getirmişti.

DAEŞ'in Sincar'ı kaybedişi

Terör örgütü DAEŞ, Musul'a bağlı çoğunluğu Yezidilerden oluşan Sincar'ı 3 Ağustos 2014 yılında ele geçirerek, orada bulunan binlerce Yezidi çatışmalar nedeniyle evlerini terk ederek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Duhok ve Zaho merkezlerine sığınmıştı. DAEŞ, ele geçirdiği Sincar'ı yaklaşık 1 yıl 3 ay sonra 13 Kasım 2015 tarihinde fazla direniş göstermeden IKBY'ye bağlı Peşmerge gücüne karşı kaybetti.  

Koalisyon Güçleri Sözcüsü Steve Warren, geçtiğimiz gün 21 Aralık'ta yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'in Irak'ta ele geçirdiği bölgelerin yüzde 40'ını kaybettiğini söylemişti. Iraklı Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi de, DAEŞ'in Irak topraklarının yüzde 17'sini kontrol ettiğini belirterek, bu oranın eskiden yüzde 40 olduğunu hatırlatmıştı.

Irak güçleri, Ramadi kent merkezini kurtarsa da DAEŞ militanlarıyla civar bölgelerdeki çatışması halen sürüyor ve bu güçlerin halihazırdaki hedefi DAEŞ'in kaçarak sığındığı Felluce'yi kurtarmak. Fakat örgütün halihazırda ülkenin batısındaki sığındığı Felluce'yi vermemek için şiddetli direnişe geçeceğinden de endişe ediliyor.

DAEŞ'in Irak'ta elindeki bölgeler

Irak'ta bu yıl toprak kaybına uğrayan DAEŞ, halihazırda ülkenin en büyük kenti Musul ve ona bağlı Telafer, Şirgat ve el-Hadar bölgesini elinde bulunduruyor. Enbar'ın kent merkezi Ramadi'den sökülüp atılan DAEŞ, ayrıca buraya bağlı Felluce, Hit, Ceziret'ül Halidiyye, Elbu Alvan, El-Sufiyye, El-Seccariyye, El-Bubali, Kaim, el-Sile, elbu İse, el-Hamidiyye, Rawa Ana ve Kerkük'ün güeyinde Havice, Riyad ilçelerini elinde tutuyor.