KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde hedeflerinin 2016’yı çözüm yılı haline getirmek olduğunu söyledi. 

Akıncı, KKTC belediye başkanlarını Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta uzun süredir devam eden çözüm çabalarının artık kabul edilebilir bir neticeye ulaşması gerektiğini belirtti. 

Rum tarafıyla birlikte  kararlılıkla sürece devam etmeleri, bir birlerini anlayarak yol almaları, neyin mümkün olup neyin mümkün  olmadığını bilerek hareket etmeleri halinde bu sonuca varabileceklerini vurgulayan Akıncı, "2016 önemli bir yıl. Kıbrıs sorunu fazlasıyla doyum noktasında geldi. Yarım asırdır üzerinde konuşuluyor, üzerinde çözüm üretilmeye çalışılıyor. Hedefimiz 2016'yı çözüm yılı haline getirmek" şeklinde konuştu. 

Mustafa Akıncı, asıl önemli olanın iki tarafın da kabul edebileceği bir noktaya varmak olduğunu belirterek, referandumdan iki taraftan da "evet" çıkması hedefiyle çalıştıklarını dile getirdi.