Rejim güçleri ve Hizbullah tarafından abluka altında tutulan 40 bin kişinin açlık riski ile karşı karşıya olduğu Madaya'ya gönderilen insani yardım malzemeleri yüklü kamyonlar bölgeye girdi.

Öte yandan Fua ve Kefraya'ya gönderilmek üzere yola çıkan kamyonların bölgeye ulaşması bekleniyor.

7 aydır abluka altında tutulan Madaya halkı için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından gönderilen insani yardım malzemelerinin ilki Suriye Kızılayı ve Kızılhaç ekiplerinin denetiminde pazartesi günü bölgeye sevk edilmişti. İlk insani yardım kafilesinde, 40 bin kişinin açlık riski ile karşı karşıya olduğu Madaya'ya 47 kamyon, toplamda 20 bin kişinin yaşadığı Fua ve Kefraya'ya da 21 kamyon gönderilmişti. 
40 bin kişiye 2 doktor 

Dünya Sağlık Örgütü ve ​BM Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF) yapılan ortak açıklamada ise Madaya, Fua ve Kefraya'ya ulaştırılan yardımların memnuniyet verici bir adım olduğu belirtildi. Kuşatmaların ise bir an önce kaldırılması çağrısında bulunuldu. 

Madaya'da yaşanan insanlık dramının eşi benzeri olmadığı ve çocuklara 10 aydır çocuk felci, kızamık gibi aşıların yapılamadığı belirtilen açıklamada, "Sağlık merkezlerinin çöktüğü Madaya'da bulunan sadece iki doktor 40 bin kişinin ihtiyaçlarına karşılık veremiyor" ifadesine yer verildi.