İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suudi Arabistan'ın Tahran ve Meşhed'deki diplomatik misyonlarına düzenlenen saldırılar nedeniyle İran'ı kınadı.

Suudi Arabistan'ın, İran'daki diplomatik misyonlarına düzenlenen saldırılardan sonra İİT'den talep ettiği dışişleri bakanları düzeyindeki olağanüstü toplantı sona erdi.

İİT'nin açıkladığı sonuç bildirgesinde, Suudi Arabistan'ın diplomatik misyonlarının uluslararası yasalar gereği korunması gerektiği, İran'ın bu yükümlülüğünü yerine getirememesi nedeniyle misyonların saldırıya uğradığı belirtildi. Bildirgede, Suudi Arabistan'da infaz edilen idam cezalarıyla ilgili yaptığı açıklamalarla bölge ülkelerinin içişlerine karıştığı ifade edilen İran, açık bir dille kınandı.

Bildirgede ayrıca Irak'ta Katar vatandaşlarının kaçırılması "terörist eylem" olarak nitelendirildi, bu olayın sorumluluğunun Irak hükümetine ait olduğu kaydedildi.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere İİT üyesi ülkelerin teröre karşı verdikleri mücadelenin arkasında durulduğu belirtilen bildirgede, İran'daki diplomatik misyonlara düzenlenen saldırılar nedeniyle Suudi Arabistan'ın hukuk mücadelesinin desteklendiği vurgulandı.

"Mezhep ve etnik kökene dayalı politikalardan vazgeçilmeli"

Bölge ülkeleri arasında yıkıma ve tehlikeli sonuçlara neden olabilecek mezhep ve etnik kökene dayalı politikalardan vazgeçilmesi uyarısında bulunulan bildirgede, bu politikaların üye ülkelerin güvenlik ve barışını birebir etkilediğine işaret edildi. 

İran'daki diplomatik misyonlara düzenlenen saldırıların bir daha yaşanmaması için üye ülkelere gerekli adımları atma çağrısı yapılan bildirgede, İİT sözleşmesinde belirtildiği üzere üye ülkeler arasındaki iyi ilişki, diyalog ve halkların menfaatine olan ilişkilerin desteklendiği belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İran'da bulunan diplomatik misyonlarına yapılan saldırılar sonucunda İİT ülkelerinin dışişleri bakanlarına olağanüstü toplantı çağrısında bulunmuştu.