Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Suriye Koordinatörü Yakub El Hillo, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, 21. yüzyılın en büyük insani krizinin Suriye'de yaşandığını söyledi. 

Suriye halkının artık umudunu kaybetmeye başladığını ifade eden Hillo, "Cuma günü Cenevre'ye gelecek uluslararası toplumdan beklentilerimiz sadece siyaset değil, Suriye halkını da konuşmaları. Suriye halkı siyasi başarısızlığın bedelini ödemeye devam edemez" dedi.

Suriye'de insani yardım yapmanın son derece tehlikeli ve pahalı olduğunu belirten Hillo, taraflara krize siyasi çözüm bulunması çağrısında bulundu. 

Görüşmelere bir şans verilmesi gerektiğine işaret eden Hillo, "Suriye görüşmeleri başladığında umarım Rus hava saldırıları da dahil bütün hava saldırıları durur ve görüşmelere bir şans verilir" diye konuştu.

"Başarısız olma lüksümüz yok"

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland ise, taraflara ön koşulsuz masaya oturmaları çağrısında bulunarak, "İnsani yardım kuruluşlarının çalışmalarını engelleyen şu Berlin Duvarı'nı yıkın ve sivillere yardım ulaştırmamıza müsaade edin" dedi.

Krize çözüm bulma çabaları konusunda boşa harcanan her saatte, 50 Suriyeli ailenin yerinden edildiğini ifade eden Egeland, şöyle konuştu:

"Özellikle Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye'ye ellerinden gelen her şeyi yapmaları çağrısında bulunuyorum. Bu ivmeyi kaybederlerse, yıllarca pişmanlık duyacaklar. Önümüzdeki günlerde Cenevre'de başarısız olma lüksümüz yok."