DAEŞ'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steven Warren, Rusya'nın Halep'teki askeri eylemlerinin, Esed rejiminin bölgedeki sivillere sistematik ve geniş bir biçimde saldırmasına yardım etmekten başka amaca hizmet etmediğini belirtti.

ABD öncülüğünde DAEŞ'e karşı yürütülen "Doğal Kararlılık Operasyonu" Sözcüsü Warren, Bağdat'tan video konferans yöntemiyle Washington'daki basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Rusya ile Esed rejiminin Halep'teki saldırıları sebebiyle bölgeye insani yardımların ulaştırılamadığını anlatan Warren, durumun giderek kötüleştiğini ifade etti.

New York'ta dün yayımlanan ve Suriye rejimini, sivillere karşı "insanlık dışı eylemler" içinde olmakla suçlayan rapora atıfta bulunan Warren, gelinen noktada katliamların "Suriyeli sivilleri yok etmeye varacak düzeyde" olduğunu söyledi.

"Rusya ile Esed rejiminin Halep'te iki hastaneyi yok etmesi sonucu 50 bin insan temel sağlık hizmetinden yoksun kaldı" ifadelerini kullanan Warren, bu bölgede DAEŞ'in olmadığını ve "Rusya'nın buradaki eylemlerinin, rejimin sivillere sistematik ve geniş bir biçimde saldırmasına yardım etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmediğini" vurguladı.

Rusya'nın Cenevre görüşmeleri devam ederken Halep'e 200 bomba attığını kaydeden Warren, Rusların bazı bölgelerdeki sivilleri "kayıtsızca" bombaladığını ifade etti.

Warren, "Ruslar DAEŞ'le savaştıklarını söylüyorlar ama biz burada bunu hiçbir şekilde görmüyoruz. Sözleriyle eylemleri örtüşmüyor. Rusya'nın eylemleri, Suriye'deki sorunların kaynağı olan Beşşar Esed'i desteklemekten başka bir işe yaramıyor. Biz içinde Esed'in olduğu bir Suriye geleceği görmüyoruz" şeklinde konuştu.