BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'nde basına yaptığı açıklamada, "Rusya ve Suriye rejimi savaş uçakları, hastanelere ve okullara saldırıların yapıldığı bölgede çok aktif. Rusya ve Suriye rejimi kimin sorumlu olduğunu bilmeli" dedi.

Colville, "Bu saldırılar rezalet, şok edici boyutta ve kesinlikle affedilemez" ifadesini kullandı.

4 hastane ve bir okula saldırı: 46 ölü

Sözcü Colville, Suriye'de dün 4 hastane ve bir okula düzenlenen hava saldırılarda en az 46 kişinin hayatını kaybettiğini, 70'den fazlasının yaralandığını söyledi.

Suriye'nin İdlip şehrinde iki hastaneye saldırı düzenlendiğini belirten Colville, Maarat al-Numan'daki Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü destekli hastanede 9 kişinin öldüğünü ve 30 kişinin yaralandığını, Ulusal Maarat al-Numan Hastanesinde ise 3 kişinin öldüğü ve 6 kişinin yaralandığını kaydetti.

Halep'in Azez ilçesinde ise anne-çocuk hastanesine düzenlenen saldırıda 13 kişinin öldüğü ve düzinelerce insanın ise yaralandığını söyleyen Colville, bölgedeki diğer bir hastaneye düzenlenen saldırıda ise 7 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı bilgisini verdi. Colville, Azez'de yerlerinden edilenlerin kaldığı bir okula düzenlenen saldırıda ise 14 kişinin öldüğü ifade etti.

Colville, "Suriye'de sağlık merkezlerine defalarca yapılan ve nefret uyandıran saldırılardan derin endişe duyuyoruz" dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, saldırıları Rusya'nın ya da Suriye rejiminin düzenlediğinin ispatlanması halinde bu ülkelerin savaş suçuyla suçlanabileceğini belirtti.

Colville, "Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırılar, kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa 'savaş suçu' sayılabilir" dedi.