CNN'de gerçekleştirilen açık oturuma, aday adaylarından İşadamı Donald Trump, Florida Senatörü Marco Rubio, Teksas Senatörü Ted Cruz, Ohio Valisi John Kasich ve eski beyin cerrahı Ben Carson Teksas katıldı.

Cumhuriyetçi aday adayları, Ortadoğu'da İsrail'in desteklenmesi konusunda hemfikir olduklarını açıklarken, ABD Başkanı Barack Obama'nın sağlık sigortası reformuna da karşı çıktı.

Ortadoğu'yla ilgili bir soruyu yanıtlayan Trump, Suriye'deki barış fikrini çok sevdiğini ama ateşkes anlaşmasını desteklemediğini belirtti.

Kamuoyunda "Süper Salı" olarak bilinen 1 Mart Salı ve 15 Mart Salı günleri, Teksas, Georgia, Tennessee, Alabama, Virginia, Oklahoma, Massachusetts, Arkansas, Minnesota, Alaska, Vermont, Florida, Kuzey Carolina, Illinois, Ohio, Missouri ve Kuzey Mariana Adaları'nda delege seçimi yapılacak. Böylece mart ayının ortasına kadar delegelerin yüzde 58'i belirlenmiş olacak.

Adaylık için bin 237 delege

Ülke genelinde en az bin 237 delegeye sahip olan kişi, Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığını kazanacak ve 8 Kasım 2016'da yapılacak ABD Başkanlık yarışına katılacak.

Halen Trump'un 82, Cruz'un 17, Rubio'nun 16, Super John Kasich'in 6 ve Ben Carson'un 4 delegesi bulunuyor.