Fransa'nın kuzeyindeki Basroch kampından tahliye edilen sığınmacılar, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Grand Synthe Belediyesi tarafından yaptırılan Fransa’nın uluslararası standartlardaki ilk sığınmacı kampına alışmaya çalışıyor.

Ülkenin Manş Denizi kıyısındaki Nord-Pas-Calais bölgesinde yer alan Grand-Synthe'de bu hafta başında faaliyete geçen kampın "uluslararası standartlarda" olduğu bildirilmesine karşın birçok sığınmacı aynı görüşte değil.

Çamura batan uluslararası standartlar

Kamp içinde adeta bir sosyalleşme noktası olan ortak alanda AA ekibi 38 yaşındaki Iraklı Murad ile karşılaşıyor. 

Yasak olmasına rağmen Basroch kampından getirdiği çadırında kalmaya devam eden Murad "Bu inşa edilen kabinler insanlar için değil tavuklar için. Şuraya bir bakın kümesten farksız. Bir kişinin bile kalamayacağı bu kulübede 4 kişi yaşamamız bekleniyor" diyor.

Çadırında demlediği çayı AA ekibine ikram eden Murad, "Her yer çamur içinde. Kabinlerin içiyse buz gibi. Sizce burası uluslararası standartlarda olabilir mi?" diye soruyor.

"Kabinlerde havalandırma ve ısınma sorunu var"

Ahşap barakada annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Kuveytli Fasil, AA ekibine kapılarını açtı.

Annesi astım hastası olan Fasil, kabinlerdeki havalandırmanın yetersizliği ve ısınma sorunu yüzünden çok zorlansalar da bu günlerin geçeceğin inanıyor.

Fasil, kendilerine sığınmacı değil insan gözüyle bakılmasını istiyor.

Yaşadıkları bu sefaletten önce bambaşka hayatları olduğunu dile getiren Fasil'in tek istediği, yeni bir hayat kurmalarına yardım edilmesi.  

Yeni açıldı, kapanma riskiyle karşı karşıya

Basroch kampından tahliye edilen yaklaşık bin 200 sığınmacının yerleştirildiği kamp 220 ahşap barınaktan oluşuyor. 

Her barınakta 4 kişi yaşama zorunluluğu bulunan kampta ısınma sorunu benzinle çalışan seyyar sobalarla çözülmeye çalışılıyor. Yaklaşık 5 ayda inşa edilen kampın en az 1 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

Kampta, bir hastane ve okul bulunuyor. Tuvalet ihtiyacı seyyar kabinlerde giderilirken, duş alma kabinleri de yer alıyor.

Hizmet vemeye başladığı süre, henüz bir hafta bile olmayan kamp şimdi de kapanma riskiyle karşı karşıya.