ABD Başkanı Barack Obama, görev süresi Ocak 2017’de dolana kadar ülkesinin dış politikasında önemli ilerlemeler kaydedeceğinden emin olduğunu söyledi.

Obama, Dışişleri Bakanlığının merkez teşkilatında ve yurtdışında görev yapan büyükelçiler için düzenlediği konferansta konuştu.

"Tam olarak onun ne aldığını bilmiyoruz"

ABD’nin yurtdışı temsilciliklerinde görevli olanlara kendilerini daha güvenli kıldığı ve çalışmaları için teşekkür eden Obama, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin çabalarını övdü.

Obama, Kerry’nin “yorulmak bilmediğini” belirterek, bugüne kadar 82 yurtdışı seyahatinde 80 ülkeyi ziyaret ettiğini ve 1 milyon 600 bin kilometreden fazla yol kat ettiği bilgisini vererek, “Tam olarak onun ne aldığını bilmiyoruz” diye espri yaptı.

Obama, büyükelçilik çalışanı Mustafa Akarsu’yu unutmadı

Diplomatlığın aynı zamanda fedakarlık gerektirdiğini dile getiren Obama, 2012 yılında Bingazi saldırısında hayatını kaybeden ABD Büyükelçisi Chris Stevens ile Şubat 2013’te ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine yönelik canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu’nun da isminin yer aldığı son dönemde ölen kişileri andı.

Küba'yı savaş gemisi olmadan ziyaret eden ilk ABD başkanı olacak

Obama, ülkesinin Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesine dönük çabalarına değinerek, yönetiminin geri kalan sürede Havana ile ilişkilerini güçlendireceğini kaydetti. Hafta sonu adaya gerçekleştireceği tarihi ziyarete işaret eden Obama, “Yaklaşık 90 yıl sonra, gelecek hafta bana bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

"10 ay içinde kayda değer ilerleme sağlayacağımızdan eminim"

Obama, “Yapmamız gereken birçok iş var ve bunu yapmak için 10 ayı aşkın süremiz bulunuyor. Size şunu söylemek istiyorum ki gelecek 10 ay içinde kayda değer ilerleme sağlayacağımızdan eminim” diye konuştu

"Son 3,5 yılda bir şekilde çok fazla şeyi başardık"

“Son 3,5 yıldır insanlar beni ‘topal ördek’ diye isimlendiriyordu ancak bir şekilde çok fazla şeyi başardık” diyen Obama, geri kalan günlerinde Amerikan halkını güvenlik kılmak, DAEŞ ile mücadele etmek, Guantanamo tutuk evini kapatmanın yanı sıra iklim değişikliği gibi konularda çalışmayı sürdüreceğini dile getirdi.