"31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü" nedeniyle binlerce Azerbaycanlı, Kuba şehrindeki Soykırım Memorial Kompleksi'ni ziyaret etti.

2007'de bir inşaat çalışmasında tesadüfen ortaya çıkan ve Ermeniler tarafından katledilen yaklaşık 400 kişinin kemiklerinin yer aldığı toplu mezarın bulunduğu Memorial Kompleks'e akın eden vatandaşlar, mezara karanfil bırakıp, dualar ederek katliamın kurbanlarını andı.

31 Mart 1918 olayları

Çarlık Rusyası'nın son dönemlerinde, daha önceden Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş olan Ermeniler, otorite boşluğundan da faydalanarak çevre köy ve kasabalardaki Azerbaycanlıları katlederek topraklarını ele geçirmeye başladı. 1905 yılında itibaren örgütlenen ve silahlanan Ermeniler, başta Bakü olmak üzere tüm bölgelerde karışıklıklar çıkararak Azerbaycanlıları yıldırma politikası yürüttü.

Rusya'da 1917 yılında yapılan devrimin ardından Bakü'de yönetimi ele geçiren Bolşeviklerin Ermeni lideri Stepan Şaumyan'ın da desteğini alan Ermeni ve Bolşevik çeteleri, Azerbaycanlılara karşı saldırıları artırdı. 1918 yılının 30 Mart ve 3 Nisan arasında Bakü, Şamahı, Kuba, Haçmaz, Lenkeran, Hacıkabul, Salyan, Zengezur, Karabağ, Nahçıvan ve diğer bölgelerde Ermeni ve Bolşevik çeteler 50 bin Azerbaycanlıyı katletti.