Avustralya yayın kurumu ABC'nin haberine göre yaşlılar, Oiso kentinde geçen yıl telefonda oğulları ya da torunları olduklarını söyleyerek para göndermelerini isteyen kişilere yarım milyon dolardan fazla para kaptırdı. Polis yetkilileri, Tokyo'nun güneyindeki sahil beldesi Oiso'da bu telefon dolandırıcılığına kananların sayısının rekor düzeye ulaştığını, bazılarının ömür boyu biriktirdikleri paranın tamamını dolandırıcılara kaptırdığını bildirdiler.

POLİS BU ANANSU YAPTI: OĞLUNUZA VE TORUNUNUZA PARA VERMEYİN

Kamuoyunu uyarmak için televizyonda ya da gazetelerde yapılan kampanyalar da etkili olmayınca, polis çareyi kentte bir aşağı bir yukarı devriye gezerek "Oğlunuza ve torununuza para vermeyin' diye anons yapmakta buldu. Devriye gezen polis araçlarının üzerine de "Oğlunuz yoksa dolandırıcı mı?" yazıldı. Ancak telefon dolandırıcılığını ya da uyarıları duymuş olanlar bile kendilerini arayanları çok inandırıcı bulduklarını söylüyorlar.

"EVE GEL DE KONUŞALIM" DEYİNCE KURTULDU

72 yaşındaki Hiroşi Kojima başına gelenleri anlatırken utanıyor. "Telefondaki kişi, oğlumun adını verdi. Sesi çatal çataldı, kendini iyi hissetmediğini söyledi" diyor. Daha sonra da "Babacığım, acaba dahiliye doktoruna mı gitsem, kulak-burun-boğaz hekimine mi görünsem" diye sormuş. "Kime görünürsen görün, yeter ki iyileş" cevabını alınca kapatmış. Ertesi gün de sesi biraz daha iyi bir şekilde tekrar arayarak, borsada para kaybettiğini ve acil yardıma ihtiyacı olduğunu söylemiş.

Kojima buna tamamen inanmasına rağmen, "Eve gel de konuşalım" deyince dolandırıcılıktan kurtulmuş. Bunun gibi birçok inandırıcı hikaye anlatılıyor. Bazı bankacılar ani para transfer etmek isteyen müşterilerini uyarsa da etkili olamadıkları bildiriliyor.

Polis dolandırıcıların aileler hakkındaki bilgiyi okul yıllıklarından edindiğini sanıyor.