Sınır Tanımayan Doktorlar, en az 260 sığınmacının yaralandığını duyurdu. Yunanistan-Makedonya sınırından günlerdir geçmeyi bekleyen sığınmacılar arasından yaklaşık 500 kişi, Makedonya ordusu tarafından sınıra yerleştirilen tel örgüleri yıkmaya çalıştı.

Makedonya polisi, kendilerine taş ve sopalarla saldırdığını iddia eden sığınmacılara göz yaşartıcı gaz ve şok bombası ile müdahale etti.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) en az 260 sığınmacının yaralandığını duyurdu.

MSF temsilcilerinden Achilleas Tzemos, 200 kişiyi soluma güçlüğü, 30 kişiyi plastik mermi yaralanması, 30 kişiyi de diğer rahatsızlıklardan dolayı tedavi altına aldıklarını söyledi.

Yaklaşık 12 bin sığınmacının bulunduğu İdomeni'deki kampta bir aydır sınırın açılmasını bekleyen sığınmacılar ağır koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

YUNAN HÜKÜMETİNDEN KINAMA

Sınırda yaşanan krizin ardından Yunan hükümetinin sığınmacı krizinden sorumlu komisyon  sözcüsü Yorgo Kiriçis, "Makedon güçlerinin savunmasız bir kitleye karşı göz  yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanması tehlikeli ve kınanması  gereken bir eylemdir" açıklamasını yaptı.

Kiriçis, Atina Haber Ajansına yaptığı açıklamada, bugün bir grup  göçmenin telleri aşarak Makedon sınırına geçmesi üzerine çıkan arbedeyle ilgili  eleştirilerde bulundu.

Kiriçis, Makedon yetkilileri, sığınmacı ve göçmenlere karşı şiddet  kullanmanın tehlikeli sonuçlarına karşı uyararak, "Makedon güçlerinin savunmasız  bir kitleye karşı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanması  tehlikeli ve kınanması gereken bir eylemdir" ifadesini kullandı.

Sığınmacıların dedikodulara ve yanlış bilgilere inanmaması gerektiğini  vurgulayan Kiriçis, sığınmacılara Yunan yetkililerle işbirliği halinde barınma  merkezlerine taşınmaları çağrısını yineledi.

Günlerdir Yunanistan-Makedonya sınırında bekleyen sığınmacılardan  yaklaşık 500'ü, Makedonya ordusu tarafından sınıra yerleştirilen tel örgüleri  yıkmaya çalışınca Makedon polisinin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı.  Sığınmacıların taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine çıkan olaylardan çok  sayıda sığınmacı etkilenmiş, yaralanan 3 Makedon polisi hastaneye kaldırılmıştı.

Bu arada, yaklaşık 12 bin sığınmacının bulunduğu İdomeni'deki kampta  bir aydır sınırın açılmasını bekleyen sığınmacılar ağır koşullar altında yaşam  mücadelesi veriyor.