Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabında yayımlanan açıklamaya göre Cubeyr, ülkesinin Kahire Büyükelçiliğinde bir grup Mısırlı entelektüel, yazar ve gazeteciyle bir araya geldi.

Cubeyr görüşmede, "Kral Faruk döneminden şimdiki Mısır hükümetine kadar tüm hükümetler adaların Suudi Arabistan'a ait olduğunu tanıdı. 1980'lerin sonlarında dönemin dışişleri bakanı bunu teyit eden bir mektup gönderdi" dedi.

Kral Faruk'un Kral Abdulaziz'e söz konusu 2 adayı İsrail'in tacizlerine karşı korumayı teklif ettiğini belirten Cubeyr, o dönemde adalara ilişkin bir anlaşma yapılmadığını ifade etti.

Mısır-Suudi Arabistan ilişkilerine değinen Cubeyr, iki ülke arasında tarihi ve özel ilişkiler olduğunu, yine iki ülkenin Arap ve İslam dünyasına ilişkin pek çok konuda hemfikir olduğunu kaydetti.

Cubeyr, Yemen konusunda da 2 ülke arasında bir anlaşmazlık olmadığını, Suudi Arabistan'ın Mısır'dan Yemen'e asker göndermesini istemediğini dile getirdi.

Cubeyr, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) karşı duruşlarının sabit olduğunu ve ülkesinin Yemen İhvanı ile ilişkisinin olmadığını söyledi.

"Vahhabilik diye bir şey yok"
Cubeyr, Vahhabilik ve terörün eşleştirilmesine ilişkin ise "Vahhabilik diye bir şey yok. Şeyh Muhammed Abdulvahhab ıslahatçıydı, radikalizm çağrısı yapmadı. Radikalizm 1979'da İran devrimiyle eş zamanlı olarak Suudi Arabistan'ı istila etmeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.

Cubeyr, ülkesinin ortak Arap gücü oluşturulması düşüncesini desteklediğini teyit etti.

Mısır Bakanlar Kurulu, Kızıldeniz’de yer alan Sanafir ve Tiran adalarının iki ülke arasında belirlenen yeni deniz sınırı anlaşması çerçevesinde Suudi Arabistan sınırları içinde yer aldığını açıklamıştı.

Eski Suudi Arabistan Kralı Abdulaziz el-Suud, 1950 yılında Sanafir ve Tiran adalarının güvenliğinin sağlanması için Mısır’ın himayesine girmesini, Mısır yönetiminden talep etmişti. İki ada 66 yıldır Mısır’ın himayesindeydi.

Adaların Suudi Arabistan kraliyet ailesine ait olduğu belirtiliyor.

Tiran Adası, Akabe Körfezi'ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı’nın girişinde yer alıyor. Sina Yarımadası’nın 6 kilometre doğusunda yer alan adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran Adası’nın hemen doğusunda yer alan Sanafir Adası ise 33 kilometrekare.

Kahire'de farklı kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor
Öte yandan, Kahire'de Mısır’ın, Kızıldeniz’deki iki adasını Suudi Arabistan’a verme kararına ülkedeki farklı kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in ülkeye gerçekleştirdiği ziyareti esnasında Mısır ile Suudi Arabistan arasında yapılan ve Kızıldeniz'de yer alan Tiran ile Sanafir adalarının Suudi Arabistan sınırlarına dahil edilmesini öngören anlaşmaya karşı çıkan çok sayıda kişi, cuma günü başkent Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nda gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı. Facebook üzerinden yapılan çağrıya ilk birkaç saat içinde 5 binden fazla kişi destek verdi. 

Bir grup aktivist ise internet üzerinde kampanya düzenleyen Avaaz isimli sitede karara karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyayı başlatanlar buna gerekçe olarak Tiran ve Sanafir adalarının yüzde yüz Mısır'a ait olduğunu ve Mısır yönetiminin referandum yapmadan ya da parlamentoya danışmadan adalar üzerindeki hakkından feragat ettiğini belirtti.