Yakın zamanda Hidrojen bombası denemesi, ardından uzun menzilli ve kısa menzilli roket fırlatma deneyimlerine Kuzey Kore bu kez bir denizaltından fırlattığı balistik füzeyi ekledi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dünyaya Pyongyang yönetimine ait bir denizaltıdan balistik füze fırlatıldığını olaya ait görüntülerle birlikte açıkladı. Test amaçlı fırlatmaların başarıyla sonuçlandığını belirten Kim Jong-un “bu gelişen yeteneklerinin düşmanlarına bir uyarı niteliğinde olduğunu” söyledi.

Pyongyang yönetimin, denizaltından balistik füze atmaya dönük testler  yaptığına dair iddialar daha önce dile getirilmişti. Denizaltından fırlatılan  balistik füzelerin karadan fırlatılanlarına göre daha zor tespit edildiği, bu  yönüyle de endişeye neden olduğu belirtiliyor. Güney Koreli uzmanlar, Kuzey'in  birden çok füze taşımaya müsait denizaltısının olmadığını ileri sürüyor.

Son dönemde nükleer ve balistik füze denemelerini sıklaştıran Kuzey  Kore, 15 Nisan'da, ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğumunun 104. yıl  dönümünü kutlamak için füze fırlatma girişiminde bulunmuş ancak başarılı  olamamıştı. ABD'nin Asya ülkelerindeki askeri üslerine ulaşma kapasitesine sahip  olduğu öne sürülen füzenin Japon Denizi'ne düştüğü belirtilmişti.

Pyongyang yönetiminin, 6 Ocak'ta hidrojen bombası denemesi yaptığını  iddia etmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bu ülkeye  yönelik yaptırımları artırma kararı almıştı. BMGK, Kuzey Kore'nin nükleer  faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını  öngören karar tasarısını kısa bir süre önce oy birliğiyle kabul etmişti.

Füzenin, ülkenin kuzeydoğu kıyısında bulunan Sinpo kasabası  yakınlarından atıldığı belirtilirken, nereye düştüğü veya hangi yolu izlediğinin  henüz tespit edilemediğine yer verildi.