Şili Yüksek Mahkemesi’nce yapılan açıklamada, 40 yıl önce Soria’nın başkent Santiago’da kaçırıldıktan sonra işkence görmesi ve öldürülmesinden sorumlu tutulan 3 eski Şili istihbarat ajanının ABD’den iadesinin talep edildiği ifade edildi.
Pinochet için çalışan 3 ajan, Şilili Armando Fernandez Larios, ABD vatandaşı Michael Townley ve Kübalı Virgilio Paz’ın, Soria’yı öldürdükten sonra, içkili araba kullanılması sonucu oluşan kaza süsü vererek cinayetin üzerini örtmeye çalıştığı iddia ediliyor.
Savcılar, 1973’ten 1990 yılına kadar süren diktatörlük döneminde BM’nin Latin Amerika Ekonomi Komisyonu için çalışan Soria’nın Şili’deki sosyalistlere yardım etmesi nedeniyle hedef alındığını belirtiyor.
Ayrıca 3 ajan hakkında 1976 yılında tutuklama kararı verildiği vurgulanıyor.
Townley ve Fernandez’in, 1976 yılında Washington’da öldürülen sosyalist eski Şili Dışişleri Bakanı Orlando Letelier ve asistanı Ronni Moffitt soruşturması nedeniyle tanık koruma programı kapsamında ABD’de bulunduğu biliniyor.
Virgilio Paz’ın ise aynı saldırı nedeniyle 12 yıl hapiste kaldıktan sonra serbest bırakıldığı ifade ediliyor.
Fernandez’in Panama’daki ABD Amerikalar Askeri Okulunda görev aldığı ve Latin Amerika’da sol hareketlerle mücadele konulu dersler verdiği belirtiliyor.
Ayrıca Fernandez’in 1973’te Şili’de seçilmiş sosyalist lider Salvador Allende’ye karşı gerçekleştirilen askeri darbede de rol aldığı vurgulanıyor.
Fernandez’in Orlando Letelier cinayetinde suç ortağı olduğunu kabul ettiği ve cezasını çektikten sonra hiçbir şekilde Şili’ye iade edilmemesi konusunda ABD ile anlaşma yaptığı ifade ediliyor.
Townley’in de eski bir CIA ajanı olarak Arjantin ve Şili’de 1970 ve 1980’li yıllarda muhalefetin saf dışı edilerek diktatörlüklerin yolunun açılması konusunda ABD ile koordineli çalıştığı belirtiliyor.
Bu dönemde Latin Amerika ülkelerinde 50 bin kişinin öldürüldüğü ya da kaybolduğu tahmin ediliyor.