Fransız Sivil Havacılık Güvenliği Analiz ve Araştırma Merkezinden (BEA) yapılan açıklamada, uçağın düşmeden önce, birkaç noktasından duman sinyali verdiğini kaydetti.

BEA Sözcüsü Sebastien Barthe, radardan kaybolmasından hemen önce uçakta duman alarmı tespit ettiklerini ve bunun genelde yangına işaret ettiğini dile getirdi.

Barthe, dumanın tam olarak hangi nedenle çıkmış olduğunun ise henüz bilinmediğini ifade etti.

Fransa, kara kutunun bulunması için de bölgeye gelişmiş sonar sistemleriyle su altında araştırmalar yapma kapasitesine sahip bir ekip yollamıştı.

Mısır ordusu, cuma günü Akdeniz'de, İskenderiye kentinin yaklaşık 295 kilometre açıklarında, yolcu uçağının enkaz parçalarının bulunduğunu duyurmuştu. Açıklamada, bulunan parçalar arasında yolculara ait eşyaların da olduğu bildirilmişti.

Mısır Hava Yollarına ait A320 tipi yolcu uçağı Paris-Kahire seferini yaparken, önceki gün sabah 02.45’te Akdeniz’de Mısır hava sahasında radardan kaybolmuştu.

Uçakta 3'ü çocuk 56 yolcu ile 7'si uçuş görevlisi olmak üzere 10 mürettebat bulunduğu, bunlardan 30'unun Mısırlı, 15'inin Fransız, 2'sinin Iraklı, diğer 9'unun İngiliz, Belçikalı, Kuveytli, Suudi Arabistanlı, Sudanlı, Çadlı, Portekizli, Cezayirli ve Kanadalı olduğu açıklanmıştı.