Birleşmiş Milletler Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, bazı çocukların savaş sırasında doğduğuna ve savaşın bittiğini görmeden öldüğüne dikkati çekerek, Suriye'de etkisi olan ülkelere ve BM Güvenlik Konseyi'ne "kayıtsız şartsız" siyasi süreci desteklemesi, krizin taraflarına ise barış görüşmeleri için masaya dönme çağrısında bulundu.

Pinheiro, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 32. Oturumu'nda Suriye'deki insani durum hakkında bilgi verdi.

Sivillerin rejimin hava saldırıları ve diğer silahlı grupların rastgele saldırılarının kurbanı olmaya devam ettiğine dikkati çeken Pinheiro, Halep ve İdlip'te devam eden saldırılarda çoğu çocuk yüzlerce kişinin öldüğünü söyledi.

Pinheiro, "Suriye'de bazı çocuklar savaş sırasında doğdu ve savaşın bittiğini görmeden öldü." dedi.

El-Nusra ve El-Kaide bağlantılı terörist grupların 15 yaşından küçük çocukları savaşçı olarak kullandığına yönelik haberlerin de son derece endişe verici olduğunu ifade eden Pinheiro, hastanelere yönelik saldırılarda ise şimdiye kadar 700'den fazla doktor ve sağlık personelinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Pinheiro, "Suriye'de etkisi olan ülkeler ve BM Güvenlik Konseyi kayıtsız şartsız siyasi süreci desteklemeli, krizin tarafları ise barış görüşmeleri için masaya dönmeli." diye konuştu.