Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı, ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'un DAEŞ'den geri alınması için ilave 560 asker yollayacaklarını duyurdu.

"MUSUL'UN ÇEVRESİNİN SARILIP GERİ ALINMASINI GÖRÜŞÜYORUZ"

Irak hükümetiyle ve askeri yetkililerle Musul harekatını görüşmeye başladıklarını belirten Carter, "Musul'un çevresinin sarılıp geri alınmasını görüşüyoruz. Elbette bu bir süreç alacak. Sonrasındaysa yeniden yapılanma ve inşa süreci olacak" dedi.

HAVA ÜSSÜ KURTARILMIŞTI

Musul'da, son olarak stratejik öneme sahip hava üssü Kayyara DAEŞ'den kurtarılmıştı. Ashton Carter, üssün koalisyona bağlı güçler ve ABD tarafından DAEŞ'i bombalamak için kullanılacağını da söyledi.

LOJİSTİK MERKEZ KURULACAK

Irak hükümetine bağlı birlikler, Musul'un yaklaşık 60 km güneyinde bulunan üssün ABD'nin hava desteğiyle Cumartesi günü DAEŞ'den geri alındığını duyurmuştu. Carter, "Kayyara'nın ele geçirilmesinin devamı gelecek. Amaç, ABD'nin lojistik desteğinin konuşlanması için orada lojistik bir merkez kurmak" dedi.

3 BİN IRAK ASKERİ BULUNUYOR

Irak'ta yaklaşık 3 bin Irak askeri bulunuyor. Bu askerlerin yaklaşık 200'ü cephede DAEŞ'e karşı çatışan Iraklı birliklere danışmanlık yapıyor. Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul, Haziran 2014'ten bu yana DAEŞ'in elinde bulunuyor.

DAEŞ son olarak Bağdat'ın kuzeyindeki Felluce'den günler süren operasyonla püskürtülmüştü.