İspanya'da 26 Haziran'da yapılan erken genel seçimlerde hiçbir siyasi partinin tek başına hükümet kurmaya yeterli milletvekili sayısı çıkaramamasının ardından geçici olarak hükümetin başında bulunan ve en yüksek milletvekili sayısına sahip olan Halk Partisi (PP) lideri Mariano Rajoy, Meclis'te diğer parti liderleri ile görüşmelere başladı.

Unidos-Podemos lideri Pablo İglesias ile bir araya gelen Rajoy, bugün Sosyalist İşçi Partisi lideri Pedro Sanchez ile bir araya gelecek.

Kısa görüşmenin ardından açıklama yapan Iglesias, "Her ne kadar potilik görüş anlamında sayın Rajoy ile taban tabana zıt fikirlere sahip olsak da diyalog ortamını oluşturup, bizimle görüştüğü için kendine teşekkür ederiz. Sonuçta bu tarz diyalog ortamlarının varlığı İspanyolların çıkarına olan hamlelerdir." dedi.

Sosyalist İşçi Partisi lideri Sanchez'i de bu konuda uyaran İglesias, "Sanchez unutmamalıdır ki Rajoy ile yapacağı herhangi bir anlaşma kendilerini Halk Partisi'nin bir ortağı haline getirecektir. Önünde sol partilerle oluşturabileceği bir koalisyon zemini varken, Halk Partisi ile hükümeti kurma girişiminde asla bulunmamalıdır. O yüzden sayın Sanchez doğru bir seçim yapmak zorundadır." ifadelerini kullandı.

Bugün de devam edecek olan liderler görüşmesinin önümüzdeki günlerde tekrarlanması bekleniyor.