Twitter hesabından açıklama yapan Sanders, kısa süre içinde çok sayıda  Filistinlinin İsrail askerleri tarafından vurulmasına dikkat çekti.

ABD Kongresinden Gazze konusunda İsrail'i eleştiren ilk isim olan  Sanders, "Gazze'de bugün 50'den fazla kişi hayatını kaybetti ve 2 bin kişi  yaralandı; geçen haftalarda da 41 kişi öldürülmüş ve 9 binden fazla kişi de  yaralanmıştı. Bu sarsıcı bir rakam. Hamas şiddeti, İsrail'in silahsız  göstericilere ateş açmasını meşrulaştırmaz." değerlendirmesini yaptı.

Daha önce de ABD yönetimini İsrail ve Ortadoğu Barışı politikalarında  eleştiren Sanders, "ABD; İsrail, Filistin Yönetimi, Mısır ve uluslararası toplumu  Gazze'deki insani krizin üzerine gitme ve artan şiddeti sona erdirme noktasında  agresif bir rol oynamalıdır." ifadelerini kullandı.

Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını açıkladığı dönem  de bu kararın Ortadoğuya barış getirmeyeceğini ifade etmiş ve Trump yönetiminin  eleştirmişti.

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında  protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu en 52  Filistinlinin şehit olduğu, 2410 Filistinlinin de yaralandığı bildirilmişti.

Trump, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını  ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamıştı.