Selçuk Böke ANKARA
Erasmus öğrenci değişim programına katılan 33 ülke arasında Türk öğrenciler en çok Polonya’yı tercih etti. Bu yıl 30’uncu yılını kutlayan Erasmus programından dünya çapında 9 milyon, Türkiye’de ise şu ana kadar 450 bin kişi yararlandı. Türkiye’ye gelen öğrenci sayısı ise 65 bini aştı. Erasmus faaliyeti kapsamında Türkiye ile en çok öğrenci hareketliliğinin ve ikili anlaşmaların yapıldığı ülkelerin başında Polonya geliyor. Türkiye Ulusal Ajansından edinilen bilgiye göre, 2004-2016 yılları arasında Türkiye, Polonya’dan gelen yaklaşık 5 bin öğrenciye ev sahipliği yaptı. Türkiye’den Polonya’ya giden öğrenci sayısı ise 23 bini buldu.
NİÇİN Mİ POLONYA? 
¥ Her iki ülkede de Erasmus Beyannamesi sahibi üniversitelerin sayısının fazla olması.
¥ Polonya ile Türkiye arasındaki vize işlemlerinin kolaylığı.
¥ Türkiye’deki üniversitelerle Polonya’daki üniversiteler arasında ikili anlaşma sayısının fazlalığı.
¥ İki ülke arasındaki müfredat uyumluluğunun yüksek olması.
Hayatım değişti
İbrahim Halil
Kılıç (30): Bir tesadüf sonucu tanıştığım Erasmus+ benim hayatımın tamamını değiştirdi, bana hiç hayalini kurmadığım bir dünyanın kapısını açtı. Şanlıurfa’dan Polonya’ya gittiğimde kafamdaki bütün sınırlar
yok oldu. 
Yeni şeyler kattı
Zafer Yıldırım (23):  Üniversiteyi kazandım ve hazırlık sınıfında okurken gençlik değişim projesine katıldım ve döndükten sonra üniversitenin Erasmus ofisinde staj yaptım. Yeni şeyler kattı ve kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim.