Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2015 'Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre; ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,49 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,25 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,51 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,23 artış gösterdi. 


Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,63 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,49 artış olarak gerçekleşti. 


Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,49), ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) (yüzde 3,72), motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork (yüzde 2,75) alt sektörleridir. Buna karşılık deri ve ilgili ürünler (yüzde -1,10), diğer mamul eşyalar (yüzde -0,33) ve giyim eşyası (yüzde -0,28) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu. 


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Haziran ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında, en yüksek yıllık artış ise ara mallarında gerçekleşti.