Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yurt dışında ikamet eden ve iş kuran, dükkân sahibi olan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşının yaz tatili için yanlarında en az bir yabancı dostunu, komşusunu veya iş arkadaşını ailesi ile birlikte Türkiye’ye getirmeleri çağrısında bulundu. 
TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE
Yurt dışında bulunan Esnafın, Sivil Toplum Örgütleri ve Dernekler aracılılığı ile bu yıl ülke dışında bulunan tüm vatandaşların Türkiye’de tatillerini geçirmelerini isteyen TESK Genel Başkanı Palandöken, “Terör sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde var. Turizm alternatifi olabilecek ülkeler bizden daha güvenli değil. Turizm cennetimiz Antalya, New York, Paris ve Brüksel’den daha güvenli. Dolayısıyla bugün terörden etkilenen ülkeler içerisinde gösterilen ülkemiz aslında dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. Ülkemizde sadece deniz, kum, güneş turizmi yok. Aynı anda 4 mevsimin yaşandığı ülkemiz sağlık, yayla, dağ, kar, rafting turizmi gibi çeşitli turizm destinasyonlarına da sahip. Bu güzelliklerden yararlanabilmek için yapılması gereken her vatandaşımız en az bir yabancı dostu, komşusu veya iş arkadaşını ailesi ile birlikte ülkemize getirsinler. Getirsinler ki bu ülkenin ne kadar güvenli olduğunu hep birlikte dünyaya gösterelim” dedi.
BU MİLLÎ BİR GÖREV
Yurt dışında konsolosluklar bünyesinde bulunan ticaret müşavirliği, kültür ve turizm ataşelikleri ile girilecek diyalog sonucu yurt dışında çalışan, iş yeri olan 5 milyonu aşkın vatandaşımızın ve beraberinde getirecekleri misafirlerin ülke olarak en iyi ve en güvenli şekilde ağırlanacağının altını çizen Palandöken, “Türkiye’nin terör belasından gördüğü ekonomik zararın telafisi için yurt dışında ikamet eden ve iş yeri sahibi olan vatandaşlarımıza bugün her zamankinden daha fazla görev düşmektedir. Ülkemize yabancı misafirleri ile gelmeleri halinde ekonominin bacasız sanayisi olan turizmde bahar havası yaşanacak, başta cari açık olmak üzere büyümeyi ve işsizliği olumlu etkileyecektir. Yurt dışında bulunan her vatandaşımız kendini turizm elçisi kabul ederek, bu yıl ülkesine gelmeyi millî bir görev kabul etmelidir. Bugün toplum olarak herkesin fedakârlık yapma günüdür” diye konuştu.