Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli, ekonomilerini doğal kaynaklara dayandıran ülkelerin birer birer çökeceğini iddia etti. Gedikli’ye göre, bu ülkelerden biri de, Türkiye ile kriz yaşayan Rusya olacak. Gedikli, ''Dünyanın her yerinde petrol, doğalgaz, yenilebilir enerji üretiliyor. Doğal kaynak ekonomileri ilerleyen dönemde çökecek Rusya bunlardan bir tanesi'' değerlendirmesinde bulundu. Hafta içinde Genç MÜSİAD üyeleriyle bir araya gelen Gedikli, enerji sektöründe ipleri elinde tuttuğunu iddia eden Rusya’ya ilişkin önemli öngörülerde bulundu. 

FİYATLAR UZUN SÜRE DEĞİŞMEZ

Dr. Bülent Gedikli, enerji fiyatlarında uzun bir süre değişiklik olmayacağına dikkat çekerken, ''Çünkü artık enerji devrimi oldu, enformasyon devrimi yapıldı. Dünyanın her yerinde petrol, doğalgaz, yenilenebilir enerji üretiliyor. Doğal kaynaklara dayanan ekonomiler zaman içinde çökecek. Rusya da bunlardan bir tanesi'' diye konuştu. 

ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Doğalgaz ihtiyacının yurtiçi kaynaklardan karşılanması yönündeki faaliyetler de gelişerek devam ediyor. Yeterince aranmamış alanlarda, özellikle Karadeniz ve Akdeniz'deki deniz alanlarında yapılan çalışmalar gelişerek sürüyor. Deniz sondaj teknolojisindeki gelişmelerle beraber, suyun bin- 2 bin metre derinlerinde arama imkanı oluşturarak bu alanlardaki rezervin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. 

79 DOĞALGAZ SAHASI VAR

Türkiye'de son belirlemelere göre 79 doğalgaz sahası bulunuyor ve 235 kuyudan doğalgaz sağlanıyor. Buna rağmen doğal gaz ihtiyacının büyük kısmı ithalat yoluyla gideriliyor. Toplam doğalgaz ithalatının yüzde 55’i ise Rusya’dan yapılıyor. Bunu Azerbaycan ve İran izliyor.