Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, AA'nın Afrika ve Güney Amerika’daki mevcudiyetini artırarak küresel ağını güçlendireceğini belirtti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) Konferansında konuşan Mutanoğlu, “Uluslararası yapılanmamız kapsamında Anadolu Ajansı 2016 yılında Afrika kıtasına öncelik vermektedir. Ajansımız Nijerya’da Abuja’da, Güney Afrika’da Johannessburg’de, Senegal’de Dakar’da, Somali’de Mogadişu’da olmak üzere Afrika kıtasında dört yeni ofis açmayı planlıyor.” dedi.

Mutanoğlu, “Gazetecilerimiz Çad, Kenya, Kamerun, Fildişi Sahilleri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Angola’ya gönderilecek. 2017 yılında ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kenya’da yeni ofisler açmayı planlıyoruz. AA, Mali, Uganda ve Tanzanya gibi ülkelerde temsil edilecek. 2020 yılına gelindiğinde ise AA’nın 100. yılında ajansımızın haberleri artık bütün Afrika kıtasını kapsamış olacak.” şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı’nın Amerika stratejisinde ise Arjantin, Meksika ve Venezuela’ya öncelik verdiğini belirten Mutanoğlu, “AA, 2016 yılında Buenos Aires'de yeni bir ofis açacak. Halihazırda bölgenin önemli aktörlerinden olan Brezilya, Kolombiya ve Kanada’da güçlü bir serbest haberci ağımız var.” dedi.

100. yıl kapsamında büyük değişim
Anadolu Ajansı’nın hızla değişen ve gelişen teknolojiyle uyumlu adımlar attığına işaret eden Mutanoğlu, “Anadolu Ajansı 100. yıl vizyonu kapsamında büyük değişiklikler yaşıyor. AA’nın kurumsal yapısında, uluslararası temsilinde ve ürünlerini çeşitlendirilmesinde çok önemli gelişmeler kaydedildi. AA yurt içinden ve dışından okuyucuların anlık bilgiye eriştiği bir kanal haline geldi. Bu bağlamda AA’nın temel hedefi dijital platformlara uygun haber üretiminin gerçekleştirilmesidir.” dedi. 

“84 ülkede muhabirimiz, 34 yurt dışı ofisimiz var”
Anadolu Ajansı’nın 84 ülkedeki muhabirleri ve 34 yurtdışı ofisi ile 10 dilde yayın yaparak küresel bir ağda hizmet verdiğinin altını çizen Mutanoğlu, 61 haber ajansı ile ortaklığın sürdüğünü, Getty Images, AFP Image Forum, DPA Picture Alliance, Contacto ve Scanpix gibi dağıtım kanalları ile birlikte çalışıldığını belirtti.

Konferansa ayrıca Anadolu Ajansı’nı temsilen AA Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Salih Demirkan, AA Pazarlama ve Satış Direktörü Nedim Kaya katıldı.

EANA Konferansına Press Association, AFP, ANSA, STT, NTB, SDA, TASS ve Belga gibi dünyanın önde gelen haber kuruluşlarının üst düzey yöneticileri katıldı.